válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejmladší vrahové Británie vraždili v deseti. Dvouletého chlapce odloudili od matky a umučili k smrti

Nejmladší vrahové Británie vraždili v deseti. Dvouletého chlapce odloudili od matky a umučili k smrti
Zdroj: thesun.co.uk

V roce 1993 otřásla Velkou Británii vražda dvouletého Jamese Bulgera. Na svědomí ji měla dvojice teprve desetiletých chlapců.

Simona Knotkova 6. listopadu 2018

Nejmladší vrahové za posledních 250 let – tak britská média mluvila o dvojici Robert Thompson a Jon Venables. K hrůznému činu, který dodnes děsí svět, došlo 12. února 1993.

Dvouletý James Bulger byl tehdy společně s matkou Denise Fergus v nákupním středisku Strand ve městě Bootle. Během pochůzek po obchodech si matka odskočila do řeznictví a svého syna ztratila na pár minut z očí.

„Slovy nelze popsat, jak se teď cítím, jak se cítím každý den. Byla jsem ta, která ho měla chránit. Byla jsem ta, která pustila jeho ruku… Byly to jenom čtyři krátké minuty, co nebyl po mém boku. Stačilo by, abych se tehdy otočila doprava, a všimla bych si, jak ho odvádí, jak se důvěřivé drží za ruku kluků, kteří ho chtějí zabít. Toho dneska nejvíc lituju,“ sdělila Fergus v rozhovoru pro Daily Mail.

Záznam z bezpečnostní kamery.

Záznam z bezpečnostní kamery.

Další průběh osudného dne zachytila bezpečnostní kamera. Ke chlapci přistoupil Venables, který ho chytil za ruku a z nákupního střediska ho odtáhl ven. Před nimi podle záznamů kráčí Thompson.

Dvojice s malým hochem ušla více jak čtyři kilometry. Cestou je podle následného vyšetřování potkalo třicet osm lidí. Uplakaný chlapeček se starší dvojicí byl dvěma z nich trnem v oku. Kluci vše ale omlouvali tím, že se jedná o jejich mladšího bratra. Jinému člověku také řekli, že se chlapeček ztratil a oni ho vedou na policejní stanici. Ve skutečnosti jejich cesta končila u železniční tratě. U malého Jamese doslova…

Pár nezletilých násilníků mu nejprve nalil do oka modrou barvu. Poté po něm začali házet kameny a cihly a šlapali po něm. Podle některých zpráv ho měli dokonce sexuálně zneužít, když mu strkali baterky do konečníku. Utrpení ukončila rána železnou tyčí. Mrtvé tělo pak pohodili na koleje, kde ho později rozpůlil vlak.

Jamesovo torzo bylo nalezeno o dva dny později. Na základě bezpečnostních záznamů policie začala vyslýchat chlapce z okolí ve věku od dvanácti do osmnácti let, kteří se v minulosti už dopustili kriminální činnosti. Na stopu skutečných pachatelů je přivedla teprve žena, která oba chlapce znala a tvrdila, že na jejich oblečení byly šmouhy od modré barvy. „Jsou to velmi zlobiví kluci,“ dodala.

Matka zavražděného chlapce Denise Furges a autobiografií "I Let Him Go" (Nechala jsem ho jít)

Matka zavražděného chlapce Denise Furges a autobiografií „I Let Him Go“ (Nechala jsem ho jít)

Identita obou vrahů byla během vyšetřování a procesu nejprve skrývána. Na popud pobouřené veřejnosti byli ale chlapci nakonec souzeni jako dospělí, čímž se odhalilo i jejich jméno a podoba. Oba dostali osm let a skončili v zařízení pro mladistvé se zvýšenou ostrahou. S novými identitami byli propuštěni v roce 2001. Zatímco Thompson dnes seká dobrotu, Venables se za mříže podíval ještě dvakrát.

V roce 2010 byl za stahování dětské pornografie odsouzen k odnětí svobody na dva roky. Z podobného důvodu se do vězení vrátil i letos v únoru. Mimo jiné se doznal k vlastnictví příručky pro pedofily, ve které si četl, jak mít sex s malými dívkami. U soudu prý řekl: „Je to moje chyba. Znovu jsem všechny zklamal. Trpím na nutkání.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu