válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejmladší český odbojář měl teprve 12 let. Gestapo ho nezlomilo, ale z koncentráku se domů už nevrátil

Nejmladší český odbojář měl teprve 12 let. Gestapo ho nezlomilo, ale z koncentráku se domů už nevrátil
Zdroj: muzeum-uo.cz

Bylo mu teprve dvanáct a měl před sebou celý život. Oldřich Doleček dal ale přednost boji za vlast a zaplatil za to cenou nejvyšší. Přečtěte si příběh nejmladšího českého odbojáře.

Simona Knotkova 24. srpna 2020

Oldřich Doleček se narodil 23. června 1927 na hájovně Kletná poblíž Litic nad Orlicí. Po Mnichovské dohodě se rodina přestěhovala do osady Luh v okrese Ústí nad Orlicí. Otec Oldřicha Čeněk Doleček se tehdy zapojil do odbojové činnosti. Brzy mu začal pomáhat i teprve dvanáctiletý chlapec.

Společně vybudovali v lese zemljanku, která sloužila jako úkryt pro pronásledované. Jejím dočasným obyvatelům Oldřich nosil stravu a čisté prádlo, fungoval také jako informační spojka. Nejedno setkání odbojářů proběhlo v pořádku právě díky jeho stráži.

Oldřich Doleček s otcem Čeňkem

Oldřich Doleček s otcem Čeňkem

Gestapo na Dolečkovi přišlo v březnu roku 1943 a odvezlo je do Pardubic. Zde probíhaly mučení a četné výslechy, po nichž následovalo uvěznění v nechvalně známé Malé pevnosti Terezín a Drážďanech. Rozsudky byly následující: Čeněk Doleček byl 18. října 1944 popraven, matka Marie dostala šest let a sestra Hana čtyři roky káznice. Oldřich byl jako první potrestán ještě v Terezíně a jeho další kroky vedly do koncentračního tábora pro mladistvé v Moringenu, oficiálně uváděného pod názvem Policejní tábor pro ochranu mládeže.

Letecký pohled na koncentrační tábor v Moringenu

Letecký pohled na koncentrační tábor v Moringenu

Původní sirotčinec byl za Hannoverského království přeměněn ve věznici pro tuláky, prostitutky a další jedince žijící na okraji společnosti. Nacisté si z něj udělali sběrné středisko všech „nevychovatelných“ živlů ve věku od 13 do 22 let. Život zde byl podobný životu v jiných koncentračních táborech. Chlapci byli stíhání těžkou prací, krutými tresty a nedostatkem stravy. Údajně zde mělo také docházet k lékařským experimentům.

Roční pobyt stačil na to, aby z fyzicky a psychicky odolného Oldřicha, kterého nezlomilo ani gestapo, udělal lidskou trosku. Osvobození se sice dožil, ale kvůli špatnému zdravotnímu stavu nebyl schopný převozu domů. Ochrnutý a skoro slepý zemřel 24. srpna 1945.

Hájovna v Luhu

Hájovna v Luhu

O čtrnáct let později byl před hájovnou Dolečků postaven památník věnovaný památce otce a syna. Posmrtně jim byl také udělen Československý válečný kříž 1939.

Další články

Zavří­t reklamu