válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejmenší parazitická moucha světa je pojmenovaná po Arnoldu Schwarzeneggerovi

Nejmenší parazitická moucha světa je pojmenovaná po Arnoldu Schwarzeneggerovi
Zdroj: atlasobscura.com

Brian Brown je entomolog z Muzea přírodní historie v Los Angeles. Loni v amazonském pralese nachytal do speciální pasti mnoho zajímavých druhů hmyzu. Byla mezi nimi i miniaturní parazitická moucha, které dal, jakožto nově objevenému druhu, vědecké jméno M. arnoldi podle slavného herce a jednoho z nejúspěšnějších kulturistů historie Arnolda Schwarzeneggera.

Tomáš Chalupa 9. března 2018

„Už poprvé, jak jsem tu mouchu viděl, jsem věděl, že ji pojmenuji po Schwarzeneggerovi,“ říká Brown. Muška má titěrnou velikost pouhých 0,395 milimetrů. Je to nejmenší dosud objevená parazitická muška. Brown ji odchytil v brazilském deštném pralese poblíž města Manaus. A proč vlastně má být pojmenována podle věhlasného lidského svalovce?

Při pohledu na tohoto tvora pod mikroskopem zde jistá, byť hodně vzdálená podobnost je. Moucha má totiž neobvykle silné nohy i přední končetiny. Je to dáno jejím stylem života, kdy parazituje na mravencích a termitech, prolézá jejich příbytky, k čemuž jí právě pomáhají její silné končetiny.

Takovéto nohy má ale nejspíš jen samička. Brown původně přivezl dva exempláře, jenže sameček bohužel uhynul při procesu překreslení jeho tvaru těla. I to se někdy stává při práci s takto malým hmyzem.

Brown se na hledání těch nejmenších druhů hmyzu specializuje dlouhodobě. Nejmenší doposud nalezený hmyz se latinsky nazývá Megaphragma caribea a měří pouhých 0,016 mm. Je tedy menší než některé jednobuněčné organismy. Právě tyto nejmenší hmyzí organismy jsou pro biology velmi zajímavou oblastí, protože se předpokládá, že zde je možné nalézt velké množství doposud neobjevených druhů. Na druhou stranu je velmi obtížné takový hmyz chytat a vědecky zkoumat. „Bylo neuvěřitelně těžké ji najít. Je to ta nejmenší jehla v té největší kupce sena, jakou si dovedete představit,“ říká k nálezu schwarzeneggerovské mušky entomolog.

Další články

Zavří­t reklamu