válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejmenší muzeum v Česku vzniklo svépomocí. Chlapi ho vymysleli v hospodě

Nejmenší muzeum v Česku vzniklo svépomocí. Chlapi ho vymysleli v hospodě
Zdroj: www.krenovy.cz
+ 7 fotek+ 8 fotek

Kuriózním stánkem kultury se pyšní Křenovy na Domažlicku. Mají tam muzeum vah, jehož výstavní plocha zabírá jen čtyři metry čtvereční. Je tak nejmenším muzeem v České republice a zřejmě i na světě.

Markéta Oderská 4. července 2015

Nápad založit v Křenovech unikátní expozici vah vznikl před deseti lety při hovorech v hospodě. Chlapi se nad pěnivým mokem radili, jak naložit s bývalým vážním domečkem uprostřed návsi, který byl postaven v době kolektivizace v 50. letech a sloužil jako zemědělská váha. Váha se ale přestala používat a chátrala. Chlapi se tehdy dohodli, že budovu na vlastní náklady a vlastníma rukama opraví. Rekonstrukce se ujal Štefan Zmarsly z Norimberku, který se v Křenovech oženil a usadil. Shromáždil kolem sebe skupinu deseti místních nadšenců, organizoval práci a opravu také částečně financoval. „Když se pustili do práce, rozhodli jsme se, že obec zaplatí stavební materiál,“ uvedl tehdejší starosta obce Křenovy Václav Marian. Náklady na opravu dosáhly 42 tisíc korun a Křenovští odpracovali 350 hodin. Už po půl roce, 27. května 2006, bylo nové muzeum vah otevřeno pro veřejnost.

Interiér muzea

Interiér muzea

„Začínali jsme s pouhými osmnácti kusy, dnes jich máme více než čtyřicet,“ říká o muzejní sbírce průvodkyně Věra Marianová. V expozici jsou zastoupeny nejrůznější druhy vah s hmotnostním rozsahem od dvou gramů do 16 tun. Jednotlivé exponáty pocházejí z osmi zemí a většinu jich věnovali místní občané. Mezi ty nejzajímavější patří kuchyňská váha s 18. století, decimální váha z roku 1935 a americká kapesní váha z roku 1945 zvaná měsíček, která udržela až 25 kilo.

Největším exponátem je samotné muzeum, neboť skrývá dosud plně funkční mechanismus zemědělské váhy, která si poradí s šestnáctitunovým traktorem.Vážený objekt, třeba auto nebo kráva, se postavil před domkem na velký kovový plát a uvnitř se na stupnici ukázala jeho hmotnost,“ popisuje mechanismus zemědělské váhy průvodkyně muzea. O funkčností váhy se může osobně přesvědčit každý návštěvník a ověřit si tak vlastní hmotnost.

Muzeum je otevřeno denně od května do října a vstupné je dobrovolné. Ke každé prohlídce je možno si vyžádat odborný výklad průvodce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu