válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejmenší japonská vesnice byla postavena v kráteru sopky, ta ale zůstává aktivní

Nejmenší japonská vesnice byla postavena v kráteru sopky, ta ale zůstává aktivní
Zdroj: unmissablejapan.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Pro někoho ráj, pro jiného peklo. Ostrov Aogašima je jedna sopka třídy C, navíc aktivní. Přesto v jejím kráteru žijí lidé navzdory tomu, že poslední sopečný výbuch zabil více než polovinu obyvatelstva.

Yvonne Pokorná 28. února 2019

Letopočet 1785 si obyvatelé Aogašimy velmi dobře pamatují. Ačkoliv nežije žádný svědek nejtragičtější události z celé historie ostrova, všichni dobře vědí, co se tehdy odehrávalo. Sopka se probudila k životu 18. května a 4. června nemělo 327 obyvatel jinou volbu, než ostrov rychle opustit. Jen asi polovině z nich se to podařilo a zbytek, 140 lidí, zahynul.

Lidé se na Aogašimu vrátili až po půl století. Dnešní obyvatelé mají svůj domov de facto v chřtánu sopky, kterou Japonská meteorologická agentura vede jako aktivní. Je tu tak stále možnost, že historie se bude opakovat. Obyvatelé Aegošimy jsou si toho vědomi, přesto jim život na tomto místě stojí za riziko.

Když si člověk odmyslí nebezpečí, ostrov Aogašima je vpravdě rájem, plným klidu a svěží zeleně. Leží v Pacifiku asi 358 km jižně od Tokia a je vzdálen 71 km od nejbližšího ostrova Hačijódžima. Místní zde žijí v téměř úplné izolaci – ostrov má průměr asi 1500 metrů a je tak malý, že zde ani nepřistane letadlo. Jediný způsob, jak se sem dostat, je lodí. A i to je problém, protože díky strmým úbočím zde neexistuje žádný přirozený přístav, navíc moře bývá často rozbouřené. Teprve od roku 1993 sem létají helikoptéry, které sem vozí jak zásoby, tak turisty. Každý den se ale na ostrov dostane jen jeden vrtulník, který unese pouhých 9 lidí, a to jsou ještě lety často zrušené kvůli nepříznivému počasí.

Žije zde okolo 200 lidí a podle počtu obyvatel tak jde o nejmenší obec v Japonsku. Ti, co tu trvale bydlí, si užívají výhod, které tento ostrov bezesporu skýtá. Kromě poklidu a průmyslem nedotčené přírody jsou to horké prameny a přírodní parní sauny. Lidé se tu živí hlavně rybolovem, výrobou mořské soli a tím, co si sami vypěstují. Jejich životní styl je v přímém kontrastu s hektickým životem ve velkých městech. “Často cestuji služebně do Tokia a děsí mě tamní zácpy. Je tam příliš mnoho lidí,” vysvětluje Masanubu Jošida, proč se rád vracívá na ostrůvek.

Naštěstí pro něj i jeho spoluobčany je sopka stále v klidu. Od roku 2007, kdy Japonská meteorologická agentura začala pravidelně vydávat varování, nebyl zatím důvod k žádné panice. Každé nové ráno je tak pro ostrovany dalším dnem jejich ráje – alespoň prozatím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu