Nejmenší betlém na světě není vidět, Ježíšek je menší než lidská buňka.

Nejmenší betlém na světě není vidět, Ježíšek je menší než lidská buňka. | zdroj: dailymail.co.uk


Nejmenší betlém na světě je vidět pouze pod mikroskopem, vleze se na špičku jehly

TÉMATA: betlém | 3d tisk | technologie | vánoce

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 12. 2018 | 09:00

Výjev se jmenuje Nano Svatá rodina a jde o miniaturní repliku betlému umístěného na Chrámovém náměstí v litevském Vilniusu. Ústřední postava Ježíška je menší než lidská buňka.

Ježíšek má přesně 22.822 mirkometrů na délku a v průměru měří 12.5 mikrometrů. Pro představu – lidská buňka má 50 mikrometrů.

Kromě Ježíška betlém tvoří také postavičky Marie, Josefa, tří králů, tří pastýřů, velbloud, býk, oslík, dvě ovečky a jesličky. Celý výjev je umístěn na kruhovém podstavci, který má v průměru 300 mikrometrů.

Na projektu pracoval tři měsíce třicetičlenný tým z vilniuské Technické univerzity. Ten nejprve provedl laserový sken výjevu na Chrámovém náměstí. Každá z 15 figur byla následně velmi precizně duplikována 3D tiskárnou ovšem v miniaturní velikosti. Jednotlivé figury byly vyřezávány laserem z plastikové formy. Podle vědců tato technologie umožňuje zmenšit na úroveň mikrometrů jakýkoliv předmět a přitom zachovat i velmi jemné detaily.

Betlém dalo město Vilnius darem papeži Františkovi na minulé Vánoce. Unikátní výtvor si mikroskopem prohlédla také litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová, která byla podle zpráv médií výkonem vědců nadšena.

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 12. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu