Samec Lemčíka vytváří malé chatrče z trávy a tyčinek, aby mohl zapůsobit na samičky, se kterými se chce spojit. Jsou to dokonalí návrháři interiérů ve světě zvířat.

Samec Lemčíka vytváří malé chatrče z trávy a tyčinek, aby mohl zapůsobit na samičky, se kterými se chce spojit. Jsou to dokonalí návrháři interiérů ve světě zvířat. | zdroj: flash.ingoarndt.com


Nejlepšími architekty jsou zvířata. Podívejte se na jejich úžasné příbytky

TÉMATA: divy přírody | zvířata | architektura

user-avatar

Markéta Oderská

8. 07. 2019 | 11:00

Pokud bychom měli vyjmenovat ty nejlepší architekty na světě, pak termiti, bobři, vosy, mravenci nebo lemčíci by mezi nimi rozhodně neměli chybět. Jak ukazuje kniha německého fotografa Inga Arndta nazvaná „Zvířecí architektura“, umí tito živočichové stavět nápadité, důmyslné příbytky a přitom k tomu používají jen surový přírodní materiál a jako nástroj své zobáčky, drápky, tlapky a zoubky. Mnoho hranatých krabic postavených člověkem tak bledne ve srovnání s tím, co dokáží vyprojektovat zvířata. Jak Ingo Ardt ve své knize podotýká, člověk by si ze zvířecích obydlí mohl vzít příklad. „Obvykle jsou využívány mnoha generacemi, vždy jsou šetrné k přírodě a dokonce biologicky odbouratelné,“ zhodnotil je fotograf. Kromě toho jsou samozřejmě také velmi krásné, jak ostatně můžete sami posoudit v naší fotogalerii.

user-avatar

Markéta Oderská

8. 07. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu