válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejlepší reklama všech dob? Natočil ji Ridley Scott a Steve Jobs ji chtěl zaplatit ze svého

Steva Jobse a jeho Apple čekal zlomový moment - uvedení počítače Macintosh na trh. Ale chtělo to reklamu, něco převratného. Bylo rozhodnuto, že reklama bude vysílána ve finálovém zápase národní ligy amerického fotbalu Super Bowl, což je největší mediální událost v USA. Jenže se to všechno dost zkomplikovalo.

Tomáš Chalupa 7. května 2015

Reklamní agentura oslovila nadějného režiséra Ridleyho Scotta, který právě zazářil filmem Blade Runner. Filmař s velkou budoucností měl natočit reklamu, která se bude vysílat v roce 1984. To je letopočet ze slavného Orwellova románu, a přesně to bylo hlavním motivem reklamy. Když byl výsledný snímek hotový, ukázali ho Jobsovi, který doslova jásal. Jenže správní rada Applu měla jiný názor. Je to divné, nikdo to nepochopí, kdo vlastně četl toho Orwella? Agentuře reklamu vrátili s tím, že vysílací čas na Super Bowl mají prodat.

Vysílání reklamy stálo 800 000 dolarů a vysílací čas nikdo nechtěl koupit. A tak zatímco se agentura marně snažila prodat vysílací čas, Jobs zuřil, že reklama se vysílat nebude. Zavolal spoluzakladateli firmy Stevu Wozniakovi, kterému se rovněž líbila. „Jestli zaplatíš polovinu, já zaplatím druhou,“ řekl prý Wozniak. A tak se tihle dva muži rozhodli, že reklamu uhradí ze svého. Jenže nakonec to nebylo potřeba. Reklamní agentura Applu oznámila, že reklamní čas prostě nikdo nekoupí a ředitel marketingu Fred Kvamme doslova v poslední minutě zavolal do televize a řekl: „Prostě to odvysílejte.“

Reklama zabrala, diváci byli v šoku, protože nikdy nic podobného neviděli. Zprávy o reklamě se dostaly do hlavních zpráv po celé zemi, psaly o ní noviny, jedna televize dokonce poskytla zdarma vysílací čas v hodnotě milionu dolarů, aby reklamu mohla znovu pouštět. Před obchody s Macintoshem se druhý den ráno vinuly fronty lidí, kteří si chtěli nový počítač koupit. Díky tomuto výsledku je tato reklama odborníky považována za nejlepší reklamu všech dob.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu