válkaČeskoslovenskoobjevy

Skutečný příběh železného srdce: Nejlepší americký tankista zničil 15 německých tanků a stal se legendou

Skutečný příběh železného srdce: Nejlepší americký tankista zničil 15 německých tanků a stal se legendou

Abrams, to je v americké armádě pojem. Označuje nejlepší americký tank současnosti. Jeho jméno bylo zvoleno podle Creightona W. Abramse, legendárního tankového velitele druhé světové války.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2014

Creighton W. Abrams byl mimořádný voják. Legendární se staly ostatně už jeho výcvikové metody. Když jeho jednotka neměla ještě žádné tanky, na kterých by mohla cvičit, hnal vojáky na cvičiště a pobíhali tam jen tak, jedouce na imaginárních tancích. Trval na tom, že posádky musí být neustále spolu, bok po boku. Věděl, že hlavní je bezchybná spolupráce posádky a naprosté spolehnutí se jeden na druhého.

Abrams tankista

Abrams tankista

Když konečně dostala jeho jednotka (37 tankový prapor) tanky Sherman, hnal se Abrams vždy do první linie a do hlavních bojů. Zažil vylodění v Normandii na pláži Utah. I tady prokázal značně inovativní myšlení, když trval na tom, že i týlové složky praporu budou postupovat společně s frontovými jednotkami v tancích. Jeden přidělil zpravodajcům, jeden štábu a všechny společně posal na frontu.

Abrams při tažení Francií

Abrams při tažení Francií

První velká bitva jeho tanky čekala v Lotrinsku u silně bráněných břehů řeky Mosely, za kterými se skrývaly nepřátelské pozice. Jenže nějaké obranné valy Abramse naprosto nevzrušovaly. Se svými tanky pronikl kolem Arracourtu hluboko do nepřátelského týlu. Tady se střetl s jednotkami, které měly sloužit jako německá útočná síla. Došlo k tvrdým bojům a Abrams si v nich vysloužil Záslužný kříž. Německá ofenziva díky němu skončila dřív, než vůbec začala.

Abramsův legendární Thunderbolt

Abramsův legendární Thunderbolt

Abrams a jeho tankisté se po té přesunuli do týlu, aby se dali trochu dohromady. Jenže zasloužený odpočinek přerušila nečekaná německá ofenziva v Ardenách. Abrams rozhodným útokem 26. prosince 1944 prorazil nepřátelské linie, vyprostil obklíčené americké parašutisty a vysloužil si druhý Záslužný kříž. Celá jeho jednotka patřila k vůbec nejlepším a nejvíce vyznamenávaným na frontě.

Sherman byl spolehlivý tank, Abrams na něm dosáhl 15 vítězství

Sherman byl spolehlivý tank, Abrams na něm dosáhl 15 vítězství

Sám Abrams, vždy sedící ve věži svého tanku Thunderbolt, zničil 15 německých tanků, 150 děl a 300 vozidel. Jako jezdec uštve několik koní, tak pod Abramsem padlo 6 Thunderboltů, většinou pro různé závady. Dokázal s nimi porazit i německá monstra Tiger, která Shermany převyšovala v síle pancíře i ráži děla. Jenže Sherman byl obratnější, rychlejší a spolehlivější. Německé tanky totiž často nehybně stály v palebných pozicích s porouchanými motory nebo kvůli nedostatku paliva. Přesto to byla ošemetná hra a Abramsovi šlo často o život. Jak poznamenávali mnozí američtí tankisté, od pancíře Tigeru se střely Shermanu jen neškodně odrážely, pokud nebyl zasažen zblízka. Abrams přesně tohle uměl.

Tank Thuderbolt v muzeu ve městě St.Mere-Eglise

Tank Thuderbolt v muzeu ve městě St.Mere-Eglise

Abrams sloužil také v Koreji a ve Vietnamu, dotáhl to do hodnosti generála a náčelníka generálního štábu, sepsal několik taktických příruček, vedl výcvik tankových jednotek a stal se legendou v celé US Army. Zemřel v roce 1974 na rakovinu plic.

Další články

Zavří­t reklamu