válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejlepší americký odstřelovač se objeví na stříbrném plátně

Clint Eastwood se pustil do toho, co Steven Spielberg vzdal. Natočil příběh nejlepšího amerického snajpra Christophera Scotta Kylea. Snímek míří do kin, ale Kyle už ho neuvidí. Je už rok po smrti.

Tomáš Chalupa 2. listopadu 2014

Christopher Kyle byl členem elitní jednotky SEAL. Jako odstřelovač byl na čtyřech turnusech v Iráku se speciální jednotkou zvanou Cadillac. Při invazi do Iráku získal svůj první zářez na pažbě. Byla to žena, což by si asi nikdo nepřál, jenže tahle žena měla v ruce ruční granát a běžela k nic netušící skupince amerických vojáků. Kyle ji zasáhl a zachránil vojákům jejich životy. Takto ostatně přistupoval ke své práci vždycky. „Nepočítám, kolik jsem jich zabil, ale zajímá mě jen, kolik jsem pomohl zachránit životů,“ řekl v jednom rozhovoru.

Chris Kyle

Chris Kyle

Ale přesto jsou jeho smrtící statistiky obdivuhodné. Oficiální záznamy říkají, že 160 nepřátel zabil jistě a dalších 250 pravděpodobně. Záznamy vycházejí ze střeleckého deníku, který si každý profesionální odstřelovač vede a předkládá ho velitelům.

Kyle v Iráku

Kyle v Iráku

Kyle iráckým povstalcům doslova pil krev. Zabíjel je na tak velkou vzdálenost, že většina z nich vůbec netušila, odkud si pro ně přišla smrt. Kyle je totiž také držitelem zásahu na největší vzdálenost, když u Sadr city zasáhl nepřátelského raketometčíka na vzdálenost 1,9 kilometrů.

Bradley jako Kyle

Bradley jako Kyle

Přesto nepřátelé o elitním odstřelovači měli zprávy a na jeho hlavu vypsali odměnu 80 000 dolarů. Je otázka, jak by chtěli zamaskovaného muže s dalekonosnou puškou MacMillan TAC – 338 vlastně zabít. Jenže se jim to podařilo. Kyle byl hned dvakrát postřelen a přežil i šest výbuchů nástražných bomb.

Kyle s manželkou Tayou

Kyle s manželkou Tayou

Všechno přežil, doma se stal celebritou a to se mu nakonec stalo osudným. To, co nedokázali teroristé z celého Iráku, zvládl jeden americký voják. Pětadvacetiletý mariňák Eddie Ray Routh také prošel mnoha boji a to se odrazilo na jeho duševním zdraví. Podle jeho matky trpěl posttraumatickou stresovou poruchou. Kyle a jeho kamarád Chad Littlefield ho vzali 2. února 2013 na střelnici Rough Creek, aby se Routh rozptýlil a přišel na jiné myšlenky. Jenže Routh tam Kylea zastřelil. Pak ještě následovala honička s policií a dnes Routh čeká v base na soud za vraždu.

Kylův vrah Routh

Kylův vrah Routh

Kyleův příběh chtěl natočit Steven Spielberg, ale nakonec z projektu vycouval. A tak se natáčení ujal drsňák v důchodu Clint Eastwood. V hlavní roli si Kylea zahraje Bradley Cooper. Jak se Eastwoodovi podařilo ztvárnit život amerického hrdiny, uvidíme už 15. ledna příštího roku.

Clint Eastwood

Clint Eastwood

Další články

Zavří­t reklamu