Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Magazín Forbes nedávno zveřejnil žebříček nejlépe placených sportovců světa všech dob. Nalezneme tam takové hvězdy, jako Christiano Ronaldo, Michael Jordan nebo Tiger Woods. Jenže historik Peter Struck tvrdí, že v žebříčku jedno jméno chybí. Je to sportovec, který bral více, než nejlepší sportovci dneška. Gaius Appuleius Diokles byl vozataj, který si vydělal jmění ve výši 35 863 120 sesterciů, což je ekvivalent dnešních 15 miliard dolarů. A to nemá nikdo.

Tomáš Chalupa 14. září 2020

Závody koňských spřežení byly populární v době antického Říma, kde se jimi bavili lidé v Circu Maximu, ale i na jiných místech. Do Circu Maximu se vešlo až 200 000 diváků, takže šlo o podívanou velkolepou i na dnešní poměry. Jezdci na vozech byli v drtivé většině otroci, kteří, pokud byli úspěšní, mohli brzy vydělat peníze a koupit si svobodu. A nejen to, mohli i velmi zbohatnout a stát se skutečnými sportovními celebritami.

V Římě fungovaly čtyři stáje, které spolu neustále soupeřily. Odlišovaly se se jen barvami, takže soutěžily stáje Bílá, Zelená, Červená a Modrá. Každá stáj mohla do závodu postavit tři vozy, které spolu mohly spolupracovat tak, jako se to dnes děje při závodech formule 1. Mezi stájemi také panoval čirý obchodní ruch, docházelo k transferům jezdců stejně jako mezi dnešními fotbalovými nebo hokejovými týmy.

Thumbnail # Sport zkrátka milujeme. Takhle jsme ho provozovali před 100 lety
Mohlo by Vás zajímat:

Sport zkrátka milujeme. Takhle jsme ho provozovali před 100 lety

Závodní spřežení mělo zpravidla čtyři koně, ale byly závody i se šesti nebo dokonce sedmi koňmi. Kdo závodil s více koňmi, dostal více peněz, protože celý závod se stával velmi nebezpečným. Právě v této kategorii závodil i Diokles. Ten ukončil kariéru ve 42 letech s titulem mistr všech vozatajů. V Římě mu jeho kolegové nechali vytvořit monumentální nápis i s jeho portrétem. Diokles se narodil v dnešním Španělsku a závodům se věnoval od svých 18 let. Ve 24 letech začal závodit v Římě za Bílý tým, později přestoupil do týmu Zeleného. Tam vydržel jen tři roky a zbytek kariéry strávil v Červeném týmu. Červený tým nebyl příliš populární, ovšem platil nejlépe, což byl důvod přestupu.

Diokles byl velmi dobrý v tom, že si vybíral jen takové závody, které mu mohly přinést velké peníze. Doslova systematicky se zaměřil na to, aby zbohatl a vydělal závoděním co nejvíce peněz. Vyhrál v 1462 závodech z celkového počtu 4257, kterých se zúčastnil. Našli se přitom závodníci, kteří vyhráli daleko více závodů, zejména Pompeius Musclosus nebo Flavius Scorpus, oba ze Zeleného týmu. Ti sice vyhráli mnohem více závodů, ale vydělali méně peněz. Diokles byl proti nim opravdový boháč a nejen proti nim. Vydělával pětkrát více, než kolik brali nejvyšší úředníci, místodržící či správci provincií. Vydělával tolik, že mohl koupit dostatek obilí na jeden rok pro celý Řím nebo mohl platit celou římskou armádu po jednu pětinu roku.

Diokles měl štěstí, že při závodech nezahynul (stávalo se to poměrně často) a navíc byl schopen dobře počítat. Samozřejmě to byl také vynikající jezdec, bez toho by nikdy na takové jmění nedosáhl. Jeho příklad nám ukazuje, že přehnaně placené sportovní hvězdy nejsou vynálezem moderní doby, ale že podobné to bylo i v dobách antického Říma.