válkaČeskoslovenskoobjevy

15 nejkurióznějších havárií parních vlaků

15 nejkurióznějších havárií parních vlaků
Zdroj: thevintagenews.com
+ 22 fotek+ 23 fotek

Projet se parním vláčkem je pro většinu z nás dnes příjemně romantickou kratochvílí, které si dopřáváme o svátcích či o dovolené, kdy si můžeme odpočinout od neustálého spěchu a stresu moderní doby. Jenže byste se divili, že dříve to až taková idylka nebyla. Takové karamboly, jaké se přihodily parním mašinám před sto i více lety, se dnes na železnici jen tak nevidí.

Tomáš Chalupa 27. září 2017

V Texasu se v 15. září roku 1896 sešlo v poušti na 40 000 lidí, aby vidělo opravdu nevídanou věc. Missoursko-texaské dráhy se totiž rozhodly předvést živou srážku vlaků. Na místě plánované srážky tak na jeden den vzniklo improvizované městečko, druhé největší ve státě Texas. Byla zde postavena speciální trať a proti sobě na ní stály dvě parní lokomotivy ve vzdálenosti šesti kilometrů.

Pak se zatopilo pod kotlem a obě lokomotivy, které táhly navíc několik nákladních vagonů, se proti sobě rozjely. Strojvůdci vyskočili. Rychlost dosáhla 75 km/h. Oba vlaky se srazily. Nastala ohromná exploze. Oběma lokomotivám vybuchly jejich parní kotle. Velké úlomky kovu se rozletěly všude kolem. Dva lidé byli zabiti, několik dalších zraněno. Oficiální fotograf akce přišel o oko. Celá atrakce skončila obrovským skandálem.

Podívejte se na další fotografie havárií parních lokomotiv. Něco takového už se dnes nevidí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu