válkaČeskoslovenskoobjevy

„Nejkratší nejsmutnější“ příběh má jen šest slov. Autorství je přisuzováno Hemingwayovi

Říct pár slovy mnoho je umění samo o sobě. Jeden takový výstižný příběh o šesti slovech napsal podle známé literární historky Ernest Hemingway. Akademici však jeho autorství po letech vyvrátili.

Simona Knotkova 3. srpna 2021

„For sale. Baby shoes. Never Worn.“ V českém překladu „Na prodej. Dětské boty. Nikdy nenošené.“ Tak zní dost možná nejsmutnější nejkratší příběh, který kdo kdy vymyslel. Pouhá šestice slov stačí na to, aby byla čtenáři vyjevena celá bolestivá realita. Možná ještě o něco zajímavější je však historka, která koluje ohledně vzniku této „povídky“. Podle některých zdrojů ji měl složit sám Ernest Hemingway.

Zmiňuje se o tom například literární agent Peter Miller ve své knize „Get Published! Get Produced!“ (1991). Hemingway prý jednoho dne obědval s dalšími spisovateli v newyorské restauraci Lüchow’s, když se s nimi vsadil, že napíše příběh o šesti slovech. Každý z přísedících měl vložit do banku deset dolarů. Pokud by Hemingway prohrál, bank by dorovnal stejnou částkou. Následně napsal na papírový kapesník již zmiňovaná slova a sázku vyhrál. Miller tento příběh údajně slyšel od jiného literárního zdroje. Autorství Hemingwayovi přiřazoval například také Arthur C. Clarke. Pokud se vám ale zdá, že celá historka je příliš dokonalá na to, aby byla skutečná, asi budete mít pravdu.

Kromě převyprávěné legendy neexistuje žádný věrohodný důkaz, že by to Hemingway napsal. Pokud se tak navíc stalo, stále to neznamená, že by byl pozdější držitel Nobelovy ceny skutečným autorem. Podobné věty byly totiž zaznamenány dávno před dostaveníčkem spisovatelů, k němuž došlo ve 20. letech. Už v roce 1906 vyšel v novinách lehce obměněný stručný příběh „For Sale, Baby Carriage, Never Used“, kde dětské boty nahradil kočárek. V roce 1917 zase jistý William R. Kane vydal esej o matce, která přišla o dítě, s titulkem „Little Shoes, Never Worn“ (česky Malé boty, nikdy nenošené). Z historie jsou známy i podobné inzeráty, ve kterých lidé nabízeli nikdy nenošené dětské zboží.

Možné autorství Hemingwaye pak v roce 2012 definitivně vyvrátili akademici, kteří se celým případem důkladněji zabývali. Na síle povídky to ale jistě nic neubírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu