válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejkrásnější obchod s mléčnými výrobky najdete v Německu

Nejkrásnější obchod s mléčnými výrobky najdete v Německu
Zdroj: wikimedia.org
+ 8 fotek+ 9 fotek

V Drážďanech najdete obchod s mléčnými výrobky, který Guinnessova kniha rekordů opentlila titulem "nejkrásnější". Jeho historie sahá až do 19. století.

Simona Knotkova 31. května 2021

Pfunds Molkerei založil v roce 1879 farmář původem z Reinholdshainu Paul Pfund. Se šesti krávami a šesti prasaty, které si do velkého města přivedl, začínal doslova od píky. Zprvu se jednalo o malou prodejnu, ve které si návštěvníci kromě koupě výrobků mohli prohlédnout, jak se dojí krávy nebo jak se vyrábí sýr. O rok později se k Paulovi přidal jeho bratr Friedrich a společně otevřeli mlékárnu Dresdner Gebrüder Pfund. Také v pozdějších letech firma zůstávala v rodině, když ji převzali Paulovi synové Kurt a Max. Ve 30. letech minulého století mlékárna produkovala až 60 tisíc litrů mléka denně. Pfunds Molkerei také jako první v Německu začala vyrábět kondenzované mléko.

Thumbnail # První ovocný jogurt spatřil světlo světa v Čechách! Vyráběl se po celé Evropě
Mohlo by Vás zajímat:

První ovocný jogurt spatřil světlo světa v Čechách! Vyráběl se po celé Evropě

Kvůli událostem na světové scéně byl osud jedinečného obchodu s mléčnými výrobky v dalším desetiletí nahnutý. Pfunds Molkerei ale jako zázrakem přežila zničující bombardování Drážďan, k němuž došlo v posledním roce 2. světové války. Její provoz trval až do roku 1978 a znovuobnoven byl v půli 90. let. Mlékárna už dnes na místě nefunguje, ale stále si zde můžete zakoupit mléčné výrobky včetně sýrů, jogurtů nebo oblíbeného mýdla vyráběného z mléka.

Pověst podniku by ale pravděpodobně nebyla tak věhlasná nebýt bohatě zdobeného interiéru, který mlékárně vysloužil přídavek „nejkrásnější“ v Guinnessově knize rekordů. Na výzdobě se podílel jeden z nejstarších výrobců keramiky v Německu Villeroy & Boch, který ji dekoroval nádhernými kachličkami s ručními malbami ve stylu novorenesance. Návštěvník má po příchodu do podniku pocit, jako by cestoval časem a prostorem. Jedinečný vzhled Pfunds Molkerei přetrval až do dnešní doby, kdy ho obdivuje více než 500 tisíc turistů ročně. A jak si dnešní doba žádá, samozřejmě je i častým objektem focení pro sociální sítě.

Některé ze snímků posbíraných na Instagramu si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu