válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejkrásnější český agrosymbol vznikl ve Žďárku na Liberecku. Ufologové se přeli, kdo jej vytvořil

Česká republika není zrovna místem, kde by se agrosymboly neboli kruhy v obilí objevovaly nějak často. Jde spíše o raritu, tuzemským útvarům navíc chybí zpravidla propracovanost a skrytá symbolika běžná u kruhů v zahraničí. Jenže v červenci roku 2013 se u obce Žďárek nedaleko Turnova objevil agrosymbol, který se stal dodnes zřejmě nejlepším výtvorem u nás. Otázka je, kdo ho vytvořil.

Tomáš Chalupa 20. února 2015

Žďárek díky objevu agrosymbolu zažil nezvykle silnou turistickou sezónu. Do polí se sjížděli nadšenci, ufologové, zvědavci i televizní štáby. Nejpropracovanější kruhy v obilí zkrátka lákaly jako magnet stovky lidí. A měly rozhodně důvod. Agrosymbol byl totiž opravdu nádherný a hlavně přesný. Jednalo se o složitou soustavu překrývajících se kruhů v pšeničném poli. Rozměry obrazce dosahovaly impozantních 71×35 metrů, což z něj dělá dodnes jeden z největších tuzemských agrosymbolů. Někomu připomínal brouka, říkalo se mu dokonce klíště, ale jiní v něm viděli reliéf spojený s východními filozofiemi a k místu se údajně jezdili modlit i nějací mniši.

Samozřejmě objev provázely podobné spekulace jako u mnoha jiných podobných. Tohle nemohli vytvořit lidé, je to moc složité, rozhodně za tím stojí mimozemšťané, tak by se ve zkratce daly shrnout hlavní argumenty někerých ufologů. Například Michal Ursíny na videu řekl: “Zdejší lokalita vykazuje mimořádnou úroveň mimozemských aktivit. Charakteristické ohnutí stébel bez narušení jejich struktury prakticky vylučuje, že by se mohlo jednat o výsledek lidské činnosti.” Jenže mu velmi rychle oponoval například záhadolog Petr Drbohlav z badatelské skupiny Alef Investigation, který tvrdil, že jde určitě o lidský produkt. S Drbohlavovým názorem se ztotožnili také členové klubu Morávia. Celá záležitost je podle nich dílem nějakých vtipálků, přestože jeho provedení je velmi kvalitní. Možná až moc, protože postrádá důležité anomálie, které vznikají po ozáření klasů elektromagnetickým zářením, jako jsou spálená stébla a puklá kolínka klasů. Ondřej Procházka z klubu Morávia řekl, že obrazec měl sice pěkné položení stébel, ale „nevyvolával náhlou změnu tlaku nebo pokles hormonů“, což pravé agrosymboly dělají. A definitivní verdikt nad úkazem vynesl i Klub skeptiků, který z výroby agrosymbolu rovnou obvinil recesistickou skupinu, která si říká Realterorist.

Kruh u Žďárku je dodnes považovaný za doposud nejkrásnější a nejkvalitnější agrosymbol nalezený na území ČR. Ať už ho vytvořili recesisté, nebo mimozemšťané, výsledek se jim podařil. Jen škoda, že kruhy bohužel nikdy nepřečkají první žně, což byl i tento případ. Dnes už tak na poli opět roste obilí a Žďárek dávno zmizel z titulních stran novin.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu