válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejhorší voják americké armády? Kytarová legenda Jimi Hendrix! Propustili ho kvůli masturbaci

Nejhorší voják americké armády? Kytarová legenda Jimi Hendrix! Propustili ho kvůli masturbaci
Zdroj: archiv ExtraStory
+ 4 fotky+ 5 fotek

Stejně jako Elvis Presley také kytarový mág Jimi Hendrix sloužil v americké armádě. Ovšem na rozdíl od krále rokenrolu, jenž narukoval už jako slavný zpěvák, Hendrixe vyjma pár policajtů ze Seattlu prakticky nikdo neznal. A zatímco Elvis si mohl vybrat mezi hudební kariérou a službou v armádě, Hendrix měl na výběr mezi kriminálem a vojnou. Vybral si raději to druhé. Presleyho po výkonu vojenské služby vítala Amerika jako hrdinu, Jimiho Hendrixe už po roce z armády vyhodili jakožto „nejhoršího vojáka z celé čety“.

blondie 15. června 2015

V květnu roku 1961 přistihla policie v Seattlu dvakrát po sobě Jimiho Hendrixe, jak jede v ukradeném voze. Skončil ve vazbě a dostal dvouletý trest odnětí svobody, který mu ale měl být prominut, pokud vstoupí do armády. Předtím byl vojenské služby kvůli fyzické nedostatečnosti zproštěn. Jimi Hendrix dlouho neváhal a hned druhý den se písemně zavázal nastoupit do tříleté vojenské služby.

29. května 1961 odjel vlakem na základbu Fort Ord v Kalifornii a zažádal o místo písaře u 101. výsadkové divize. Zpočátku mu tuhý vojenský řád docela vyhovoval, neboť zažil něco, co z dětství vůbec neznal – pevný denní režim a pravidelnou stravu třikrát denně. V dopise otci psal, jak je šťastný a že udělá vše proto, aby se rodina Hendrixů mohla pyšnit výsadkářskou nášivkou s „křičícím orlem“.

Všichni jeho známí, především ale jeho otec, byli na Hendrixe v uniformě hrdí.

Všichni jeho známí, především ale jeho otec, byli na Hendrixe v uniformě hrdí.

Po roce služby však byl Jimmy Hendrix propuštěn s kritickým posudkem, v němž byl označen za „nejhoršího vojína z celé čety“, který neprojevoval „žádné dobré vlastnosti“. Z vojenských archivů také vyplývá, že byl mizerným střelcem a že jej nadřízení považovali za extrémního introverta, neschopného inteligentní konverzace. Rovněž na něj pohlíželi jako na typického delikventa. Ve spisu je uvedeno, že se Hendrix vyhýbal plnění povinností, během služby často pospával a nedodržoval vojenské předpisy. „Hendrix má nedostečný zájem o vojenství, ignoruje předpisy, vyžaduje nadměrný dohled při plnění povinností a nedbá rad svých nadřízených,“ stálo například v zápise seržanta Louise Hoeksta.

Po nocích hrál na koncertech a ve dne při plnění vojenské služby pak usínal.

Po nocích hrál na koncertech a ve dne při plnění vojenské služby pak usínal.

Seržant James Spears si zase na Hendrixe stěžoval, že opakovaně není v posteli při kontrolách po večerce, protože v noci hraje s kapelou po koncertech a na druhý den bývá nevyspalý a usíná ve službě. Podle něj se Hendrix zajímal jen o kytaru, kterou mu otec na jeho přání poslal do kasáren.

Vše se ještě zhoršilo, když jednou navečer zaslechl hrát Hendrixe v klubovně na kytaru baskytarista Billy Cox a začal s ním jamovat. Ti dva se spřátelili a společně založili kapelu The Casuals, se kterou vystupovali v okolí základny Fort Cambell, kde hráli výhradně pro černošské publikum. „To je jedna z Hendrixových slabin,“ řekl o Hendrixově hře na kytaru seržant Spears. „Těžko se může soustředit na plnění vojenských povinností, když myslí jen na kytaru,“ podotkl a pokračoval: „Naprosto se nazajímá o armádu. Podle mého názoru vojín Hendrix nikdy nevyhoví standardům, které se požadují od vojáka. Mám pocit, že armádě prospěje, když se jej co nejdřív zbaví.“

Jimi Hendrix (nahoře uprostřed) byl prohlášen za nejhoršího vojáka z celé čety.

Jimi Hendrix (nahoře uprostřed) byl prohlášen za nejhoršího vojáka z celé čety.

Hendrixe také podezřívali z braní drog, test však přítomnost omamných látek v krvi neprokázal. Poslední kapkou, která rozhodla o rockerově propuštění z vojenské služby, byl incident nahlášený jedním z jeho kolegů. Když totiž Hendrix opět chyběl při úklidu, šel pro něj do ubikace. V posteli ho nenašel, tak se šel podívat na toalety. Našel ho sedět na záchodě v nejzazží kadibudce. „Myslel jsem, že tam sedí a spí, tak jsem vylezl na stoličku ve vedlejší latríně a uviděl Hendrixe, jak onanuje,“ uvedl ve svém hlášení James Mattox.

Jimi Hendrix proti svému propuštění vůbe neprotestoval, naopak jej s úlevou přivítal. Tou dobou vzrostl věhlas kapely The Casuals natolik, že skupině bylo nabídnuto několik turné po jihu USA. Zatímco Billymu Coxovi služba již končila, Hendrixovi zbývaly ještě celé dva roky. Od dubna 1962 proto začal schválně dělat problémy. Před vojenským doktorem předstíral homosexualitu, závislost na masturbaci, pomočování, chronickou nespavost, závratě, bolest na levé části prsou. Hendrixovy potíže jeho nadřízení uznali za neléčitelné a doporučili jej z výkonu vojenské služby raději uvolnit. V červnu 1962 stanul kytarista před branami kasáren se 400 dolary, což byla nejvyšší hotovost, jakou kdy v životě u sebe měl. Hned tu noc ji však propil v baru a neměl pak ani na cestu domů do Seattlu. První noc v civilu tak paradoxně strávil tajně na svém kavalci v kasárnách. Ráno následujícího dne se rozhodl, že se už domů nevrátí a zkusí své štěstí jako muzikant na volné noze. Zbytek už je historie.

Legendární americký kytarista Jimi Hendrix (1942 – 1970)

Legendární americký kytarista Jimi Hendrix (1942 – 1970)

Jimi Hendrix (1942 – 1970) je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby. Po počátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu zejména díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1967. V roce 1969 byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock. O rok později náhle zemřel ve věku pouhých 27 let údajně následkem předávkování uspávacími prostředky. O příčinách smrti se však dodnes spekuluje.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu