válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejhorší tragédie v metru se odehrála v Baku, zahynuly tři stovky lidí

Nejhorší tragédie v metru se odehrála v Baku, zahynuly tři stovky lidí
Zdroj: Profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky

28. října roku 1995 došlo ke katastrofě, která otřásla celým Ázerbajdžánem. V metru v hlavním městě Baku došlo k požáru, který zuřil celé hodiny. Na místě zahynuly stovky lidí a šlo o nejhorší tragédii tohoto druhu v historii.

Tomáš Chalupa 15. května 2021

Metro bylo v Baku bylo postaveno v roce 1967 jako chlouba celé země. Město bylo na metro pyšné, navíc jej nutně potřebovalo, protože systém dopravy skládající se tradičně z autobusů a tramvají už nedostačoval, navíc byl řízen poměrně chaoticky a každý úsek tratě či cesty si spravovala místní municipalita včetně dopravy. Metro tuto situaci mělo zásadně změnit, což se z určité části stalo a metro využívaly miliony lidí.

Onoho dne došlo ve večerní špičce ke zkratu elektroinstalace v soupravě mezi stanicemi Ulduz a Nariman Narimanova a prakticky hned vypukl ve voze 4 požár. Řidič metra dal okamžitě informaci centrále a soupravu zastavil. Ta byla odpojena od elektřiny a pasažéři se snažili dostat ven. Jenže jedny dveře se nepodařilo otevřít, takže se všichni snažili dostat ven z hořící soupravy jinými dveřmi v dalším voze. Lidé byli ušlapáni, to se týkalo zejména dětí, mnozí se udusili ve vozech či v tunelu, který se rychle plnil kouřem. Další zahynuli poté, co se omylem dotkli drátů vysokého napětí. Všude kolem vládl zmatek, nebylo vidět pro kouř, kolem sršely záblesky jisker.

Thumbnail # Tajemství ukryté v podzemí Kremlu: je tam knihovna Ivana Hrozného, nebo tajné metro?
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemství ukryté v podzemí Kremlu: je tam knihovna Ivana Hrozného, nebo tajné metro?

Katastrofa otřásla celou zemí a bylo nutné uklidnit veřejnost, která byla zděšena z počtu 287 mrtvých. Zatímco oficiální vyšetřování mluvilo o zkratu v motoru soupravy, ázerbájdžánský prezident Hejdar Alijev národu sdělil, že šlo nejspíše o sabotáž či teroristický čin. Chtěl tak zamaskovat fakt, že metro bylo vybaveno starými sovětskými vozy ve velmi špatném technickém stavu. Za celou havárii byl odsouzen jen řidič soupravy, který dostal 15 let, a přednosta stanice Ulduz, který vyfasoval 10 let. Teorii o terorismu se nikdy nepodařilo podpořit žádným důkazem.

Další články

Zavří­t reklamu