válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejhorší rok v dějinách byl 536, v té době by nechtěl žít asi nikdo

Nejhorší rok v dějinách byl 536, v té době by nechtěl žít asi nikdo
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

Profesor historie Michael McCormick se pokusil odpovědět na otázku, který rok v dějinách byl ten nejhorší. A skutečně ho našel. Nebyl to žádný rok první nebo druhé světové války, nebyly to napoleonské války nebo třeba pád Říma. Byl to podle něj na první pohled nic neříkající rok 536 našeho letopočtu.

Tomáš Chalupa 18. listopadu 2018

„Roku 532 začalo nejhorší období v dějinách lidstva,“ říká zcela nekompromisně McCormick. Na 18 měsíců se celá severní polokoule ponořila do tmy. Šílená mlha a husté mraky trvaly neustále. V Číně způsobily přívaly sněhu. Následovala globální neúroda, sucha a hladomory. To vše kvůli erupci sopky na Islandu, která znamenala enormní změnu kvality života pro miliony lidí. Kroniky v Irsku hovoří o tom, že mezi lety 536 až 39 zcela zmizel z jídelníčku lidí chleba. Nastala nejchladnější dekáda za posledních 2300 let. V létě bylo stejné počasí jako v zimě. Nic podobného nikdo nezažil.

Vědci dlouho nevěděli, čím byla tato enormní anomálie způsobena. Zjistilo se, že za to může tajemná erupce na Islandu. Navíc nebyla jediná, další erupce následovaly v roce 540 a 547. Všechny erupce vyslaly do ovzduší miliony tun prachu a popele. Byla to ekologická katastrofa, ale stejně tak ekonomická a sociální. Trvalo nejméně deset let, než se věci daly do normálu.

Pokud by někdo žil v roce 536, měl by před sebou dekádu tmy, hladomoru a zimy. Bylo to horší než válka, protože před tou se dá někam utéct nebo alespoň bojovat. Se zataženou oblohou se bojovat nedá. Navíc pro tehdejší lidi to bylo zcela nevysvětlitelné, netušili, jak dlouho bude taková změna trvat ani zda vůbec někdy skončí. Mnoho lidí mohlo propadnout naprosté beznaději. McCormick si je proto jistý, že rok 536 byl nejhorším rokem v dějinách.

Další články

Zavří­t reklamu