válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejhorší nacistická jednotka byla plná maniaků a vrahů, které vedl pedofil a násilník

Nejhorší nacistická jednotka byla plná maniaků a vrahů, které vedl pedofil a násilník
Zdroj: Wikimedia Commons

SS Sturmbrigade Dirlewanger byla pojmenována po svém veliteli Dr. Oskaru Dirlewangerovi. Byl to trestný batalion plný těch nejhorších psychopatů, vrahů a násilníků. Jejich velitel jim v tom šel příkladem.

Tomáš Chalupa 23. dubna 2021

Tahle jednotka rozhodně nebyla běžnou frontovou jednotkou. Ani to nebyli nějací hrdinové nebo snad schopní válečníci. Ostatně na frontě ani příliš nepůsobili. Byla to prostě skupina těch nejhorších z nejhorších, kterým nevadilo zabíjet děti, ženy a páchat různá zvěrstva. Ostatně už jejich velitel byl velmi temnou postavou. Dr. Oskar Dirlewanger byl mimořádně krutý a bezcitný člověk, podle některých zdrojů to byl vrah a také usvědčený pedofil, a dokonce prý i nekrofil. V jiné době a v jiné zemi by byl nejspíš zavřený v kriminále nebo v léčebně, ale za nacistů se mu otevřely dveře do elitních jednotek SS.

Dirlewanger měl bojové zkušenosti už z první světové války a pak také z války ve Španělsku. Takové lidi SS potřebovalo. Dirlewanger dostal za úkol vytvořit jednotku složenou z vězňů a trestanců. Takové jednotky působily ve všech armádách, ale ta Dirlewangerova byla zcela jiná. Byla to horda vagabundů, nedisciplinovaný houfec, který se používal k vyvražďování vesnic, zabíjení partyzánů a dalším nechutným činnostem. Dirlewangerovi esesáci se jich vždy zhostili rádi.

Udržet v jednotce disciplínu bylo velmi těžké. Na začátku měla pouhých 55 mužů a počet se snižoval nikoliv bojem, ale proto, že Dirlewanger neváhal popravovat vlastní vojáky při porušení disciplíny. Válečné zločiny mu nevadily stejně jako bestiální zacházení s obyvatelstvem či nepřáteli. Jenže začali mu docházet rekruti, takže bral stále větší spodinu, která měla za svou službu slíbeno odpuštění zbytku trestu.

Jednotka tudíž byla plná vrahů, pedofilů, zlodějů, někdy i politických vězňů. Dirlewanger bral všechno. V Bělorusku pak jeho jednotka táhla v horách proti partyzánům. Po cestě vypalovala a vyvražďovala celé vesnice. Nebrala žádné zajatce, byla to doslova eskadra smrti. Do jednotky byli převeleni také někteří strážci z koncentračního tábora Dachau.

Hvězdná chvíle jednotky přišla při potlačování Varšavského povstání. Tam Hitler nařídil postupovat se vší brutalitou, a kdo jiný to mohl svést lépe než Dirlewangerovi esesáci. Vraždili všechny, na koho narazili, včetně dětí, žen, zdravotních sester v nemocnicích. V jedné budově našli 500 dětí, Dirlewanger nařídil pozabíjet je bajonety a pažbami, aby se ušetřila munice. Jednotka tehdy utrpěla poměrně velké ztráty, protože vlastně nebyla frontovou jednotkou a její muži neměli s boji ve městě žádné velké zkušenosti.

Po potlačení povstání dostal Dirlewanger Železný kříž a jednotka se přesunula na Slovensko, kde pro změnu potlačovala Slovenské národní povstání. Jednotka se rozrostla na 4000 mužů, ale současně byla sužována neustálými dezercemi. Nikdo nechtěl být v jednotce, až válka skončí a začnou se skládat účty.

Jednotka byla nakonec téměř zničena za závěrečných bojů s Rudou armádou. Dirlewanger byl raněn a velení po něm převzal Fritz Schmedes, který jednotku navedl do amerického zajetí. Dirlewanger pak zahynul za nejasných okolností v zajateckém táboře Altshausen, kde ho nejspíše ubili k smrti polští dozorci. Těžko se jim divit, dobře věděli, co Dirlewanger provedl Polákům ve Varšavě. Kolovaly sice historky, že přežil a dokonce bojoval ve francouzské Cizinecké legii, ale ty se nepotvrdily.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu