válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejhlubší vrt světa na Kole byste dnes téměř nepoznali

Nejhlubší vrt světa na Kole byste dnes téměř nepoznali
Zdroj: amusingplanet.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Malý železný poklop, který vypadá jako harampádí ležící všude kolem. Nikdo by zřejmě nečekal, že se pod ním nachází kilometry hluboký vrt, který je nejhlubší na světě. Vrt Kola je dnes chátrající opuštěná oblast, kde se ale kdysi psaly dějiny.

Tomáš Chalupa 27. září 2019

Sověti v 60. letech hledali odpověď na pokusy Američanů vyhloubit extrémně hluboký vrt do zemského pláště. Američané se svým projektem Mohole v Mexickém zálivu příliš úspěšní nebyli, zato Sovětům se na poloostrově Kola dařilo lépe.

V roce 1971 se začalo s hloubením 15 kilometrů hlubokého vrtu. O osm let později sovětští inženýři překonali světový rekord 9583 metrů, který držel vrt Bertha Rodgerse v Oklahomě. Sověti se nedlouho poté dostali až do hloubky 12 kilometrů a mohlo se slavit. Plán byl splněn a k dolu se sjížděly nejrůznější delegace i vědecké expedice. Zájemcům byl ukazován i zrezavělý vrták, kterým se podařilo tento fenomenální výkon provést. Jenže o samotný vrt se v podstatě nikdo nestaral. Když se začalo po roce s dalším vrtáním, došlo k zlomení úseku vrtacího vlákna v hloubce pěti kilometrů. Inženýři se jej snažili neúspěšně opravit. Vrtat se tak mohlo znovu jen od hloubky sedmi kilometrů a trvalo dalších pět let, než vrt znovu dosáhl hloubky 12 kilometrů.

Inženýři doufali, že se jim do roku 1993 podaří dostat do plánované hloubky 15 kilometrů. Jenže teplota dole byla mnohem vyšší, než se původně očekávalo. V hloubce 12 kilometrů panovalo inferno s teplotou 180 stupňů Celsia, což mělo vážné důsledky pro vrtací zařízení. Další vrtání proto bylo raději zastaveno.

Z vědeckého hlediska byl vrt nepochybným úspěchem. Geologové čekali, že v sedmi kilometrech objeví zlom, jakousi hranici mezi čedičem a žilou. Místo toho našli polámané oblasti, které ale byly hojně saturovány vodou v tekutém stavu. V šesti kilometrech se podařilo najít fosilie planktonu.

Důl byl nicméně pak uzavřen a opuštěn. Dnes je z něj torzo, nicméně stále lze najít onen železný poklop, pod kterým se skrývá úzká, 12 kilometrů dlouhá šachta ústící do samotných hlubin Země.

Další články

Zavří­t reklamu