válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejhledanější terorista světa a mnohonásobný vrah plánoval v Praze útoky

Nejhledanější terorista světa a mnohonásobný vrah plánoval v Praze útoky
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Jeden z nejznámějších světových teroristů minulého století, Iljič Ramirez Sánchez, přezdívaný Carlos nebo Šakal, pobýval opakovaně v komunistickém Československu. Mnohonásobný vrah zde v hotelu Intercontinental plánoval své další teroristické útoky. Dopaden byl až v roce 1994 a odsouzen k doživotnímu trestu.

Václav Pokorný 19. dubna 2021

Iljič Ramirez Sánchez se narodil v roce 1949 ve venezuelském Caracasu v rodině zámožného právníka, který dal svým synům jména po ruském vůdci bolševiků – Vladimir, Iljič a Lenin.

V roce 1964 se mladý Sánchez připojil ke studentskému komunistickému hnutí v Caracasu a posléze absolvoval výcvik na Kubě. Na dráhu teroristy se dal v 70. letech, ale on sám to nazýval dráhou „profesionálního revolucionáře“.

„Potřeboval se ztotožnit s nějakým hnutím, nejprve se světovým komunismem. Studoval na moskevské univerzitě, odkud ho ale velmi rychle vyhodili, protože nezřízeně holdoval alkoholu a ženám. Pak se od komunismu odklonil k palestinské věci a začal páchat teroristické útoky ve jménu palestinské záležitosti,“ uvedl analytik z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler.

V roce 1970 prošel Sánchez výcvikem v táboře Lidové fronty pro osvobození Palestiny. Svůj první teroristický útok provedl v roce 1973. Postřelil viceprezidenta Britské sionistické federace Josepha Sieffa. Ten ale útok přežil.

Do celosvětového povědomí se dostal v roce 1975 teroristickou akcí provedenou v sousedním Rakousku. Společně s dalšími pěti kumpány zajal více než 60 lidí na zasedání představitelů ropného kartelu OPEC ve Vídni. Podařilo se jim unést jedenáct ministrů zemí OPEC do Alžírska, přičemž zahynuli tři lidé. Údajně také stál za únosem francouzského dopravního letadla do ugandského Entebbe v roce 1976 a měl být zapleten i do výbuchu ve francouzském kulturním středisku v Západním Berlíně v roce 1983.

Jako hledaný slavný terorista se v 70. a 80. letech Sánchez skrýval i v řadě tehdejších komunistických zemí, mimo jiné v Maďarsku, bývalém východním Německu či v Rumunsku.

Mezi lety 1978 a 1986 přicestoval Sánchez několikrát i do bývalého Československa.

Archivní výzkum potvrdil, že navštívil Československou socialistickou republiku celkem osmkrát, a to s jemenským či syrským diplomatickým pasem pod falešným jménem. Představoval se jako Al Bakri Mohsen Kassem, Adih Fawas Ahmed, Adil Fawaz Ahmed Kassim, Michel Khouri nebo Walid Wattar. Bydlel vždy v pražském hotelu Intercontinental, kde ho navštěvovali diplomaté, agenti a představitelé teroristických skupin z arabských zemí.

Z dochovaných odposlechů tehdejší státní bezpečnosti vyplývá, že hovořili i o nových možnostech v boji za arabskou věc. Jeho stoupenci ho označují za přesvědčeného bojovníka proti sionismu a imperialismu. Odpůrci ho ale kritizují za to, že pracoval jako žoldák, jehož si najímaly k odstranění svých odpůrců tajné služby arabských i bývalých komunistických zemí. Údajně má na svědomí smrt nejméně 83 lidí.

Pod jménem Walid Wattar naposledy pobýval v Praze ve dnech 10. až 13. června 1986, kdy přiletěl s Magdalenou Koppovou a Johannesem Weinrichem se syrskými diplomatickými pasy z Moskvy. Československé orgány vyhodnotily přítomnost teroristického trojlístku jako nežádoucí. V odpoledních hodinách 13. června vyslali do hotelu Intercontinental majora Miloslava Pitra a Václava Wallise, kteří teroristům sdělili, že je ohrožena jejich osobní bezpečnost, a je nutné opustit Československo. Teroristé odmítli, když jim však bylo řečeno, že o jejich životy usilují agenti francouzských speciálních služeb, s odjezdem souhlasili.

Za nenápadného doprovodu protiteroristické jednotky odjeli na ruzyňské letiště, kde byli oběma příslušníky bezpečnosti služebním vchodem vpuštěni do tranzitu a okamžitě dopraveni na palubu letadla do Moskvy.

Teroristická kariéra Iljiče Ramireze Sáncheze se uzavřela v roce 1994 jeho dopadením v africkém Súdánu. Poté byl převezen do Francie, kde mu soudci vyměřili třikrát doživotní trest.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu