válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejezděte do Jeruzaléma, pokud se nechcete zbláznit

Nejezděte do Jeruzaléma, pokud se nechcete zbláznit
Zdroj: livescience.com

Jeruzalém navštěvují každoročně miliony turistů. Jenže u některých z nich se objevují po příjezdu nejrůznější psychické poruchy. Někteří psychologové dokonce mluví o Jeruzalémském syndromu. Mezi psychology se teď diskutuje, zda tuto nemoc uznat, či nikoliv.

Tomáš Chalupa 10. prosince 2017

Jeruzalém způsobuje u turistů propuknutí psychických poruch, tvrdí někteří psychologové a dokonce na toto téma sestavili studii. Mezi lety 1980 a 1993 bylo 1200 turistů přijato na psychiatrické oddělení nemocnice Kfaur Shaul. Celá záležitost je podivná a část psychologů za objevem syndromu, ke kterému ovšem došlo už v roce 2000, vidí hlavně honbu za vědeckou senzací. „Nikdy jsem o tom neslyšel. Tyto záležitosti se objevují v odborné literatuře pravidelně. Vždy si někdo myslí, že objevil nějaký unikátní syndrom, a pak to tak není,“ tvrdí například doktor Simon Rego z New Yorku.

Jenže studie izraelských psychologů vychází ze statistik a ty podle všeho nelžou. V Jeruzalémě skutečně turisté ve větším počtu navštěvují psychiatrické kliniky nebo vyhledávají jinou pomoc v souvislosti se stavem své mysli. I kritici uznávají, že tento počet je poměrně vysoký a navíc zdaleka ne všichni turisté navštíví kvůli svým psychózám doktory, takže se do statistik ani nedostanou.

„Může to být skutečně nějaký syndrom, ovšem nevím, jestli jej dávat do souvislosti s Jeruzalémem. Je možné, že u lidí ohrožených nějakou psychickou poruchou vyvolá dlouhé cestování nebo návštěva velkoměsta propuknutí jejich nemoci. Možná k tomu dochází i v jiných městech a jen to nevíme,“ říká k tomu doktor Alan Manevitz z Lennoxovy nemocnice v New Yorku.

Jenže mohou existovat i příčiny přímo spojené s Jeruzalémem. Ve zkoumané skupině pacientů bylo také určité množství neortodoxních křesťanů, kteří se do Jeruzaléma vypravili z náboženských důvodů a očekávali zde silné duchovní prožitky a hledali pravou víru. Při nejrůznějších náboženských obřadech a bohoslužbách se u nich dostavovaly vidiny, halucinace a manické stavy. Možná i proto byl Jeruzalémský syndrom skutečně uznán v odborné literatuře jako psychologický fenomén.

Jenže to vyvolalo u mnoha psychologů velký odpor. „Je to nesmysl. Například po premiéře filmu Truman Show, (kde hlavní hrdina prožívá celý svůj život v televizní reality show, aniž by o tom věděl), se v Montrealu začaly množit případy, kdy lidé tvrdili, že jejich život je jen reality show v televizi. Nejsou to reálné psychologické fenomény a Jeruzalémský syndrom je stejný případ,“ kritizuje postup izraelských kolegů Rego.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu