válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejenom ženy bojovaly za svobodu v oblékání. Ve 20. letech vznikla strana pro volnější módu mužů

Nejenom ženy bojovaly za svobodu v oblékání. Ve 20. letech vznikla strana pro volnější módu mužů
Zdroj: vintag.es
+ 1 fotka+ 2 fotky

Na konci 20. let se našla skupinka Britů, kteří už měli dost nepohodlného a nehygienického oblečení, které jim diktovala tehdejší společnost. Založili stranu pro reformu pánských oděvů.

Simona Knotkova 14. června 2019

S hrůzným dopadem 1. světové války na zdraví občanů přišel i zvýšený zájem veřejnosti o lidské tělo. Vznikla zdravotnická organizace New Health Society, jež si kladla za cíl uskutečnit v tomto odvětví množství změn a zlepšit celkový zdravotní stav dětí a dospělých. Skupinka profesionálů vedená Alfredem Charlesem Jordanem se snažila prosadit více cvičení, dostatek čerstvého vzduchu, lepší stravu i kvalitnější podmínky na pracovištích. Jeden ze spoluzakladatelů, sir Arbuthnot Lane, vytvořil v roce 1927 také podvýbor zabývající se oblečením a jeho dopadem na zdraví. Právě na jeho základech vznikla o dva roky později takzvaná Men’s Dress Reform Party (MDRP) – strana pro reformu mužských oděvů.

Cílila na „muže i ženy, staré i mladé, bohaté i chudé, kteří mají zájem na tom, aby se muži oblékali lépe a zdravěji a aby jejich oděv zažil reformu, stejně jako se to nedávno podařilo ženám“.

Co podobná reforma měla obnášet? Příslušníci strany už měli dost těžkých a tmavých obleků, ve kterých jim bylo horko a špatně se čistily. Nová móda obsahovala kraťase, vysoké ponožky, sandály a hlavně pohodlné a volné oblečení. „Přijďte v tom, co zrovna máte na sobě, a užívejte si pohodlí,“ znělo její heslo. V rámci strany byl také zformovaný výbor, který navrhoval přijatelné oblečení.

Nové přívržence si k sobě strana lákala velkým počtem akcí, debat a přednášek. Všechno se ale změnilo na konci 30. let. Nejprve přestala MDRP v roce 1937 zaštitovat New Health Society. Na vině byly finanční problémy a možný bankrot strany. Jakékoliv naděje pak nadobro ukončila válka. Na kanceláře další přidružené zdravotnické organizace Sunlight League spadla bomba a zabila jejího zakladatele Caleba Saleebyho. Strana se tak ocitla bez jakékoliv podpory a nebylo v její moci nadále pokračovat.

Snad by pro její členy bylo aspoň dostatečnou satisfakcí, že poměry se nakonec samy uvolnily a volná móda mužů se v naší společnosti ujala.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu