Salvator Mundi je obraz od Leonarda Da Vinciho, ale zřejmě ho slavný mistr nenamaloval sám

Salvator Mundi je obraz od Leonarda Da Vinciho, ale zřejmě ho slavný mistr nenamaloval sám | zdroj: allthatsinteresting.com


Nejdražší obraz, jaký kdy byl prodán, zřejmě nenamaloval Da Vinci, ale jeho asistent

TÉMATA: umění | obrazy | leonardo da vinci | malíři

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 09. 2018 | 10:00

Obraz Salvator Mundi byl prodán za 450 milionů dolarů v aukci. Je to nejvyšší cena, jakou kdy kdo za nějaký obraz zaplatil. Jeho autorem je Leonardo Da Vinci. Tedy možná je a možná také není. Vědci přišli s poměrně zajímavou hypotézou.

Matthew Landrus je jeden z největších odborníků na dílo Leonarda Da Vinciho. Oxfordský profesor se domnívá, že slavný malíř se na celém obrazu podílel sotva 20 procenty. „Je to dílo Leonarda Da Vinciho, ale s pomocí jeho asistentů. Osobně si myslím, že jako autor by měl být pod obrazem podepsán hlavně Bernardino Luini,“ prohlásil Landrus v rozhovoru pro CNN.

Luini byl severoitalský malíř z 15. století, který byl jedním z Da Vinciho asistentů a byl schopen malovat přesně jeho stylem. Podle Landruse to byl právě Luini, kdo z velké části obraz Salvator Mundi namaloval.

„Je to Luiniho malba. Při pohledu na různé verze prací Leonardových studentů dojdeme k závěru, že tohle je přesně Luiniho styl malby,“ dodal Landrus. Nejlépe lze tento styl identifikovat na drapérii a Ježíšově róbě. Na druhou stranu Landrus nezpochybňuje, že Da Vinci se na obraze podílel a část ho i nepochybně namaloval. Slavný mistr nepochybně dílo dokončil, zejména obličej, kouli a ruce, které nesou znaky jeho práce. Landrus také upozorňuje, že nejde ze strany Da Vinciho o žádný podvod, tímto způsobem pracovali mnozí tehdejší umělci, kteří byli natolik slavní, aby měli své vlastní žáky. Ty samozřejmě využívali k mnoha pomocným pracím a stejně tak tomu bylo i s Luinim. „Leonardo nepochybně na obraze pracoval, a to je podstatné. Máme tendenci vidět věci černobíle, buď jedno, nebo druhé, pokud jde o přisuzování autorství. Ale to dříve takto nefungovalo. Běžné bylo využívat pomoc svého studia,“ uzavírá Landrus.

Obraz byl prodán na konci loňského roku v aukční síni Christie´s v New Yorku. Obraz znázorňuje Ježíše Krista, který pravou rukou žehná a v levé ruce drží křišťálovou kouli. Obraz byl pořízen ministerstvem kultury v Abú Dhabí a bude vystaven v Louvre v Abú Dhabí. Příští rok pak má být zapůjčen na výstavu do pařížského Louvre. Jestli by se Landrusovo zjištění nějak promítlo do výsledné ceny obrazu, není jisté. Navíc s Landrusovými zjištěními někteří jiní odborníci nesouhlasí. „Salvator Mundi je Leonardův mistrovský kousek, jak jsem napsal ve své knize,“ říká například Martin Kemp, kurátor londýnské Národní galerie.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 09. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu