válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejdražší obraz, jaký kdy byl prodán, zřejmě nenamaloval Da Vinci, ale jeho asistent

Nejdražší obraz, jaký kdy byl prodán, zřejmě nenamaloval Da Vinci, ale jeho asistent
Zdroj: allthatsinteresting.com

Obraz Salvator Mundi byl prodán za 450 milionů dolarů v aukci. Je to nejvyšší cena, jakou kdy kdo za nějaký obraz zaplatil. Jeho autorem je Leonardo Da Vinci. Tedy možná je a možná také není. Vědci přišli s poměrně zajímavou hypotézou.

Tomáš Chalupa 11. září 2018

Matthew Landrus je jeden z největších odborníků na dílo Leonarda Da Vinciho. Oxfordský profesor se domnívá, že slavný malíř se na celém obrazu podílel sotva 20 procenty. „Je to dílo Leonarda Da Vinciho, ale s pomocí jeho asistentů. Osobně si myslím, že jako autor by měl být pod obrazem podepsán hlavně Bernardino Luini,“ prohlásil Landrus v rozhovoru pro CNN.

Luini byl severoitalský malíř z 15. století, který byl jedním z Da Vinciho asistentů a byl schopen malovat přesně jeho stylem. Podle Landruse to byl právě Luini, kdo z velké části obraz Salvator Mundi namaloval.

„Je to Luiniho malba. Při pohledu na různé verze prací Leonardových studentů dojdeme k závěru, že tohle je přesně Luiniho styl malby,“ dodal Landrus. Nejlépe lze tento styl identifikovat na drapérii a Ježíšově róbě. Na druhou stranu Landrus nezpochybňuje, že Da Vinci se na obraze podílel a část ho i nepochybně namaloval. Slavný mistr nepochybně dílo dokončil, zejména obličej, kouli a ruce, které nesou znaky jeho práce. Landrus také upozorňuje, že nejde ze strany Da Vinciho o žádný podvod, tímto způsobem pracovali mnozí tehdejší umělci, kteří byli natolik slavní, aby měli své vlastní žáky. Ty samozřejmě využívali k mnoha pomocným pracím a stejně tak tomu bylo i s Luinim. „Leonardo nepochybně na obraze pracoval, a to je podstatné. Máme tendenci vidět věci černobíle, buď jedno, nebo druhé, pokud jde o přisuzování autorství. Ale to dříve takto nefungovalo. Běžné bylo využívat pomoc svého studia,“ uzavírá Landrus.

Obraz byl prodán na konci loňského roku v aukční síni Christie´s v New Yorku. Obraz znázorňuje Ježíše Krista, který pravou rukou žehná a v levé ruce drží křišťálovou kouli. Obraz byl pořízen ministerstvem kultury v Abú Dhabí a bude vystaven v Louvre v Abú Dhabí. Příští rok pak má být zapůjčen na výstavu do pařížského Louvre. Jestli by se Landrusovo zjištění nějak promítlo do výsledné ceny obrazu, není jisté. Navíc s Landrusovými zjištěními někteří jiní odborníci nesouhlasí. „Salvator Mundi je Leonardův mistrovský kousek, jak jsem napsal ve své knize,“ říká například Martin Kemp, kurátor londýnské Národní galerie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu