Akty Marylin Monroe z kalendáře Golden Dreams

Akty Marylin Monroe z kalendáře Golden Dreams | zdroj: LimitedRuns.com


Nejdražší nahá sexbomba: ikonický kalendář s Marylin Monroe je na prodej za 6 milionů dolarů

TÉMATA: fotky | fotografové | akty | marylin monroe

user-avatar

Blondie

17. 09. 2015 | 15:30

Bylo jí 22 let, přišla o práci a neměla z čeho zaplatit nájem. Tak se nechala za 50 dolarů ukecat k focení aktů. Dnes mají fotky s Marylin Monroe na červeném sametu hodnotu několika milionů. Od května putují po velkých velkých amerických městech a brzy dorazí na výstavu v New Yorku.

V roce 1949 dvaadvacetiletou Marylin Monroe svět ještě neznal. Nedařilo se jí, filmové společnosti s ní rozvázaly smlouvy a začínající herečce hrozilo, že nebude mít z čeho zaplatit nájemné a leasing. Přistoupila proto na nabídku focení aktů pro fotografa Toma Kelleyho. Údajně však tři dny váhala.

V knize Marylin: Její život jejími vlastními slovy herečka vysvětluje, že k focení se nechala přemluvit ze zoufalství. Byla přesvědčená, že slušné dívky by neměly pózovat nahé. Při focení musela být přítomna fotografova manželka Natalie, aby nejistou a stydlivou modelku uklidnila.

Marylin Monroe

„Musíš mi slíbit, že nikdy nikomu neprozradíš, že jsem ti pózovala nahá,“ prosila Marylin Kelleyho. „Slib mi, že mě vyfotíš tak, aby mě nepoznali.“

Z dnešního hlediska je její chování těžké pochopit, ale v tehdejších dobách byl sex ještě tabuizovaným tématem. Nahota nebyla oslavována, jako je tomu dnes, neplnila titulní stránky časopisů, bilboardy a výkladní skříně trafik. Ve 40. a 50. letech museli hollywoodští herci podepisovat dohodu o morálce, takže akty by mohly vážně poškodit jejich kariéru. Tohoto rizika si mladá Marylin byla dobře vědoma, proto se tak bála a smlouvu s fotografem podepsala pod jménem Mona Monroe.

 List z kalendáře

Tom Kelley pak fotografie prodal za 900 dolarů společnosti Western Lithograph, která z nich v roce 1951 sestavila ikonický kalendář nazvaný Golden Dreams (Zlaté sny). Tiskárna však musela zhotovit další verze snímků, na kterých je Marylin Monroe oděná do krajkového spodního prádla, neboť v té době bylo zakázáno posílat lidem nahé fotky poštou.

Mezitím se Marylin jako herečka opět uchytila ve filmu a její tvář se stávala čím dál známější. Když v roce 1952 novináři narazili na fotky z kalendáře, začali hned spekulovat, jestli je to Marylin Monroe. Pod hrozbou skandálu společnost 20th Century, s níž Marylin podepsala sedmiletou smlouvu, naléhala na herečku, aby popřela, že na fotkách je ona, jinak jí to zničí její kariéru. Místo toho se však Monroe rozhodla říci pravdu a v rozhovoru, který poskytla, vysvětlovala, že byla v té době chudá a neměla peníze. Místo aby si publikum proti sobě popudila, vzbudila naopak ještě větší sympatie a její hvězda stoupala výš a výš. V prosinci 1953 pak vyšla fotka nahé Marylin na obálce prvního vydání pánského magazínu Playboy, po kterém se tehdy jen zaprášilo.

Negativ slavné fotografie

Odvážný akt vycházející hvězdy zásadně změnil to, jak západní společnost do té doby vnímala sex a nahotu. Marylin Monroe de facto zformovala základy erotické fotografie a zůstala sexuálním symbolem po více jak 60 letech od vzniku těchto snímků. Její krása je považována za nadčasovou, univerzální a opravdovou. O tom ostatně svědčí i putovní výstava jejích aktů, která letošní léto probíhá v amerických městech a 24. září dorazí do New Yorku. Vzácné negativy a barevné výtažky byly dlouho považovány za ztracené, ale podařilo se je zachránit a opravit a nyní jsou k mání na prodej za neuvěřitelných šest milionů dolarů. Poskytují pohled nejen na hollywoodskou krásku, ale i na kdysi tak pracný způsob retušování a úprav fotek v dobách, kdy ještě neexistoval Photoshop.

user-avatar

Blondie

17. 09. 2015 | 15:30

Zavří­t reklamu