Tento diamantový důl má hodnotu 13 miliard liber, těží čtvrtinu světové produkce tohoto minerálu.

Tento diamantový důl má hodnotu 13 miliard liber, těží čtvrtinu světové produkce tohoto minerálu. | zdroj: dailymail.co.uk


Nejdražší díra do země na světě je ruský diamantový důl Mir

TÉMATA: rusko | nerosty | minerály | diamanty

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 09. 2016 | 11:00

Diamantový důl Mir je hluboký více než půl kilometru. V jeho jícnu dokonce vzniká vzduchový vír, takže helikoptéry mají zákaz nad ním přelétat, protože by je jáma mohla vcucnout.

Hodnota dolu je odhadována na 13 miliard liber. Mirny je přezdíván Diamantové město, protože nic jiného než těžba diamantů tady lidi neživí. Ostatně pohled na město z výšky jasně ukazuje, že vše se točí kolem té ohromné jámy v zemi. Říká se, že bohatství dolu bylo jedním z ekonomických faktorů, který po rozpadu Sovětského svazu pomohl přetransformovat Rusko na relativně normální tržní ekonomiku. 

V roce 2014 vyprodukoval důl 6 milionů karátů hrubých diamantů. Společnost Alrosa i díky němu produkuje čtvrtinu diamantů, které se vytěží na celém světě. Samotná jáma už se k těžbě nevyužívá, místo toho se kutá v podzemních štolách. Existuje i developerský projekt postavit v jámě kryté město pro 100 000 obyvatel. Než se však tato odvážná myšlenka dočká realizace, práce v dolu nejspíš skončí. Tím se celá lokalita stane naprosto nezajímavou, protože jak už bylo řečeno, důl tu živí úplně všechny. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 09. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu