Ha Dong Pao je nejvzácnější a nejdražší čaj světa, jeho cena stále roste.

Ha Dong Pao je nejvzácnější a nejdražší čaj světa, jeho cena stále roste. | zdroj: odditycentral.com


Nejdražší čaj na světě stojí třicetkrát víc, než kdyby byl ze zlata

TÉMATA: čaje | extrémy | čína

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 06. 2016 | 13:30

Jeden gram čaje Da Hong Pao stojí 1400 dolarů. To je třicetkrát víc, než kolik stojí gram zlata. Da Hong Pao ale jen tak neseženete, je to nejvzácnější čaj na světě.

Původní čajovníky Da Hong Pao už nikde nerostou. Existuje jen jejich odvozenina rostoucí jen v provincii Fu-ťien, ale ta je prakticky penězi neocenitelná. Také výroba tohoto čaje je velmi zvláštní a starobylá. Zná ji jen několik mistrů čaje, jejich znalosti se dědí z generace na generaci. Každé jaro odcházejí do hor, aby se modlili k bohu Jü Lu, což je bůh čaje. Čajové lístky se také potírají kozím mlékem, když ještě rostou. Po sklizni se pomalu pečou.

Da Hong Pao má také léčebné účinky, které jeho cenu ještě zvyšují. Neduhy léčila tímto čajem už matka císaře z dynastie Ming. Císař za odměnu, že léčba pomohla, nechal obléknout čajovníky do slavnostních červených rób. Právě odtud pochází název čaje, v překladu totiž znamená velká červená róba

Koupit čajové lístky Da Hong Po je možné pouze přes speciální obchodníky. Cena se šplhá stále výše, protože poslední sklizeň lístků proběhla v roce 2005. Prastaré čajovníky už dále nenesou. Dnes se tedy obchoduje jen s těmi lístky, které byly sklizeny před deseti a více lety. A je jich stále méně. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 06. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu