válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejdramatičtější poslední kolo v dějinách NASCAR

Psal se 15. únor roku 1976 a na závodním okruhu v Daytoně se jel jeden z podniků série NASCAR. Závod se zapsal nesmazatelným písmem do dějin automobilového sportu fenomenálním soubojem o první místo mezi Davidem Pearsonem a Richardem Pettym.

Tomáš Chalupa 15. února 2019

Pearson se v posledním kole dramatického závodu dostal před Pettyho, načež oba závodníci havarovali. Tak dramatický souboj do posledního metru, navíc o první místo, Daytona ani série NASCAR dlouho neviděla. Podle mnohých fanoušků to byl nejdramatičtější závod NASCAR v dějinách.

V posledním kole nejprve vedl Patty ve svém voze Dodge pojmenovaný Petty Blue s číslem 43, následovaný těsně Pearsonovým vozem Mercury stáje Wood Brothers. Do zatáčky číslo 3 ale vjížděl první Pearson, který dokázal Pettyho předjet. Na výjezdu ze čtvrté zatáčky se opět měnilo pořadí a první z ní vyjížděl Petty. Davy šílely, byla to obrovská jezdecká bitva.

Jenže po výjezdu z poslední zatáčky Petty sice vedl, ale dostal smyk a dostal se do kontaktu s Pearsonem. Ten kvůli kontaktu narazil čelně do bariéry. O sekundu později narazil i Petty. Jenže Petty už nedokázal svůj vůz nastartovat, zatímco Paerson svůj poškozený stroj ještě rozjel a došoural se tak pro vítězství.

Technici se snažili Pettyho automobil dotlačit za cílovou čáru, ale to pravidla NASCAR nedovolují. Petty nebyl přesto nijak zklamán, ani kolem závodu nebyly žádné rozepře. Oba jezdci jeli na maximum, předvedli fantastickou jízdu, která se zapsala do historie závodů NASCAR i automobilového sportu jako takového.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu