válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejdivnější zvíře, co kdy žilo: Mělo chobot se zuby a oči na stopkách

Nejdivnější zvíře, co kdy žilo: Mělo chobot se zuby a oči na stopkách
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Tohle zvíře žilo před 300 miliony let. Poprvé ho vědci zkoumali, když jeho fosílii našel jeden amatérský hledač v zatopené důlní šachtě v americkém státě Illinois. Byl to pravěký mořský predátor vzdáleně příbuzný mihulím. Měřil jen 10 centimetrů dlouhý, ale byl hodně zvláštní.

Tomáš Chalupa 24. března 2016

Vzhled tohoto živočicha byl skutečně bizarní. Měl dlouhý chobot, na jehož konci se nacházel ústní otvor s ostrými zuby. Jeho oči byly na stopkách. Tenhle tvor žil totiž v bahně v pobřežních vodách, takže potřeboval mít vyvýšené oči.

Přestože se svým měkkým tělem a zubatým „zobákem“ vzdáleně podobal olihním, byl na rozdíl od nich obratlovec, byť měl jen jednoduchou páteř z chrupavek. Vědce Tullimonstrum, jak se tvor nazývá, dost zmátl. „Věděli jsme z nálezů velmi dobře, jak vypadal. Ale vůbec jsme nevěděli, co je vlastně zač,“ říká Victoria McCoy z univerzity v Leicesteru. Byl to podle ní dozajista predátor, o čemž svědčí právě jeho ostré zuby.

Do dnešní doby se našly stovky fosilíí tohoto živočicha. Zejména v Illionis je tento tvor velmi populární, objevil se dokonce v reklamě a řidiči kamionů si věší na přední sklo jeho plastové visačky.

Další články

Zavří­t reklamu