válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejdivnější tank druhé světové války vymyslel ministr. Vyráběl se z traktorů a vlnitého plechu

Nejdivnější tank druhé světové války vymyslel ministr. Vyráběl se z traktorů a vlnitého plechu
Zdroj: youtube.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Když se ministr pustí do konstrukce tanku, může to dopadnout opravdu všelijak. Na Novém Zélandě o tom vědí své. Tank navržený jejich ministrem práce Bobem Semplem vstoupil do dějin, nikoliv ovšem válečných. Jeho tank je totiž opravdová kuriozita, ze které by měl nepřítel leda legraci.

Tomáš Chalupa 19. dubna 2021

Novozélandského ministra práce Boba Sempla (1873–1955) trápilo, že jeho země nemá žádné vlastní tanky. Spoléhalo se na to, že tanky Zélandu dodá Velká Británie jako hlava Commonwealthu. Jenže se brzy ukázalo, že Anglie nemůže postrádat ani jeden tank, takže Zéland nedostane nic. A tehdy přichází Bob Semple se svým domácím kutilstvím.

Chtěl, aby si ostrovní stát vyrobil své vlastní tanky z materiálů, které byly k dispozici. Navrhl postavit tank na bázi zemědělského traktoru Cartepillar D8. Tank měl ve výzbroji pouze 7 kulometů Bren, protože Nový Zéland měl rovněž nedostatek kanonů vhodných pro tanky. Jako pancíř, pokud se tak tomu vůbec dá říkat, byly použity pláty vlnitého plechu. Výška tanku byla neuvěřitelných 3,5 metrů, což by z něj na bojišti činilo z dálky viditelnou věž. Posádku tvořilo osm mužů, což je opět neuvěřitelné číslo. Pro srovnání německý těžký tank Tiger měl posádku pěti mužů. Nejhorší to měl asi střelec, který ležel na matraci přímo na motoru tanku.

Tím však výčet bizarností nekončí. Tank byl pomalý a poruchový, ale nejhorší bylo, že aby mohl přeřadit na jiný stupeň převodovky, musel se napřed zastavit. Jak by takové vozidlo fungovalo v boji, je nepředstavitelné. Podle plánů Boba Sempla a možná i některých lidí v armádě měl tank sloužit při obraně ostrova v případě japonského vylodění. Jenže poté, co se Semplovu tanku dostalo určité publicity, rychle od něj dávali všichni ruce pryč. Bylo opravdu trapné představit takový stroj veřejnosti jako plnohodnotný tank. Navíc se ukázalo, že Semple neměl k tanku ani žádné pořádné inženýrské nákresy, ale jen vlastní skicy.

Armáda nakonec Semple tanky, jak se stroji začalo říkat, odmítla, a nikdy se tak nedostal do masové výroby. Již vyrobené kusy byly přestavěny zpět na traktory. Japonci se na Novém Zélandu nikdy nevylodili, takže by se tanky stejně do boje nikdy nezapojily.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu