Grigorij Perelman odmítl prestižní medaili i milion dolarů, žil jen z peněz matky

Grigorij Perelman odmítl prestižní medaili i milion dolarů, žil jen z peněz matky | zdroj: modernnotion.com


Nejdivnější matematický génius odmítl medaili i milion dolarů

TÉMATA: věda | matematici | rusko

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 09. 2015 | 12:30

O geniálních matematicích se často říká, že to jsou podivíni. U Grigorije Perelmana to platí absolutně. Odmítl pocty i peníze a jeho chování nerozumí nejen veřejnost, ale ani sami matematici.

Grigorij Perelman je rusko-židovský matematik. Nikdy by se o něm svět nedozvěděl, kdyby v roce 2002 nevyřešil tzv. Ponicarého domněnku. Nikomu se to do té doby nepodařilo a tento složitý matematický problém byl považován za neřešitelný. Perelman jej vyřešil, tedy přesněji ani po čtyřech letech nikdo ze světových matematiků nedokázal najít v jeho řešení jakoukoliv chybu.

Matematický svět géniovi aplaudoval a byla mu udělena Filedsova medaile, nejvyšší ocenění, jaké může matematik dostat. Jenže Perelman vzkázal, že medaili nechce. „Nezajímá mě sláva nebo peníze. Nechci být ukazován jako nějaké zvíře v ZOO. Nejsem hrdina matematiky. Dokonce ani nejsem úspěšný, proto nechci, aby se na mě všichni dívali,“ uvedl doslova a svět byl v šoku. Fieldsovu medaili převzali od jejího vzniku v roce 1924 všichni, kterým byla udělena. Perelman byl první, který odmítl.

Média spekulovala, jaké byly Perelmanovy pohnutky k takovému kroku. Zjistilo se, že žije jen s matkou a veškeré peníze, které mají, plynou z její penze. Prý ho matematické problémy zcela pohltily, také byl údajně rozčarován z akademického světa plného intrik a přetvářky. Ostatně mnoho matematiků označil za konformisty, nestýkal se s nikým, mezi matematiky neměl prakticky žádné přátele. Byl to purista žijící jen pro matematiku.

Chtěl, aby na něj svět zapomněl, a stáhl se proto do ústraní. Jenže v roce 2010 mu prestižní Clay Mathematics Institute navrhl udělit finanční cenu v hodnotě jednoho milionu dolarů za vyřešení jedné z největších matematických záhad století.  „Vím, jak ovládat vesmír. Tak proč bych se měl hnát za miliony,“  zněla jeho odpověď. Peníze nikdy nepřevzal.

Podle posledních zpráv se Perelman přestěhoval i s matkou z Petrohradu do Švédska, kde pracuje v jedné nanotechnologické firmě. Tak jako předtím, opět se snaží zcela vyhnout jakékoliv pozornosti.

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 09. 2015 | 12:30

Zavří­t reklamu