válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejdelší život si užívá obří druh žraloka, žít může klidně 400 let

Nejdelší život si užívá obří druh žraloka, žít může klidně 400 let
Zdroj: allthatsinteresting.com

Žralok malohlavý nebo také nazývaný žralok grónský je velký druh žraloka žijící v polárních mořích. Jeho rozměry jsou úctyhodné, ale ještě úctyhodnější je délka jeho života. Běžně se dožívá 400 let, což z něj činí živočicha s nejdelším životem vůbec.

Tomáš Chalupa 9. dubna 2018

Žraloci grónští se vyskytují ve vodách severního Atlantského oceánu a Severního ledového oceánu, především kolem Grónska a Islandu. Dosahují délky kolem 6 metrů a váhy až okolo 1000 kg. Islanďané ho nazývají Skalugsuak podle jedné ze svých legend. Ta říká, že tento žralok umí svým pohledem vrhat blesky, které propálí lidskou kůži. Ve skutečnosti je to velký, ale nijak zvlášť pěkný žralok, lovící v hlubinách severních moří velké ryby, mršiny a někdy také tuleně či lachtany.

Vědce na tomto druhu samozřejmě nejvíce zajímá jejich dlouhověkost. Tu se jim podařilo prokázat pomocí metody, kdy sklivec z očí 28 žraloků podrobili karbonové analýze. Z té vyplynulo, že tito žraloci se dožívají věku v rozmezí 250 až 500 let. Nejstarší objevený žralok měl věk 392 let, ale vědci jsou si jistí, že jeho život ještě nebyl u konce a že v moři plavou ještě starší jedinci.

Vědci se shodují, že dlouhověkost těchto žraloků je způsobena jejich obřími rozměry a chladnou vodou, ve které žijí. Její teplota je jen pár stupňů nad nulou, takže celý metabolismus těchto paryb musí být velmi zpomalený, aby v takovém chladu dokázaly trvale přežít. Pomalý metabolismus ovšem zpomaluje úplně všechno včetně stárnutí.

Maso těchto žraloků, pokud není dostatečně upravené, je velmi toxické, nicméně se z něj připravuje zvláštní, velmi aromatický pokrm zvaný hákarl (objevuje se pravidelně na seznamech nejnechutnějších jídel světa). Mezinárodní svaz ochrany přírody vyhodnocuje žraloka malohlavého jako téměř ohrožený druh. V minulosti byl tento druh hojně loven severskými národy kvůli svým játrům bohatým na oleje. Na počátku 20. století bylo jen při pobřeží Grónska každoročně chyceno asi 32 000 jedinců. Komerční lov výrazně poklesl po roce 1960. V současnosti loví žraloka grónského cíleně jen rybáři z Islandu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu