Nejdelší plot světa má chránit Austrálii před psy dingo.

Nejdelší plot světa má chránit Austrálii před psy dingo. | zdroj: cntraveler.com


Nejdelší plot se nachází v Austrálii, obejít ho trvá měsíce

TÉMATA: austrálie | zvířata | rekordy

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 01. 2018 | 16:00

5600 kilometrů, tak dlouhý je nejdelší plot na světě, který se nachází v jihovýchodní Austrálii. Je tak dlouhý, že by se dal natáhnout z Londýna až do New Yorku.

Když do Austrálie připluli první osadníci, měli s sebou králíky jako potravu. Jenže jak známo, králíci se rozmnožili, mnozí utekli a brzy Austrálii postihla doslova králičí epidemie. Přemnožení těchto tvorů nabylo gigantických rozměrů. V roce 1907 proto byl v západní Austrálii postaven plot o délce 1800 kilometrů, což už tehdy byl nejdelší plot na světě. Jeho cílem bylo udržet králíky v západní části a v zálivu.

Jenže Austrálii postihla další pohroma, tentokrát měla jméno dingo. Tito psi se také v Austrálii nebývale přemnožili a začali masakrovat ovce místních farmářů. Vláda tedy přistoupila k tomu, že původní plot zesílila a navíc výrazně prodloužila. To, co mělo kdysi bránit králíkům, mělo zastavit také psy dingo.

V některých částech je proto plot pod elektrickým proudem. Je také osvětlen lampami, světlo dinga odrazuje od pokusů dostat se přes plot. Jak moc je ale taková ochrana účinná, je otázka. Jsou prokazatelné případy, kdy divocí velbloudi prorazí do plotu díru a tou pak, než jí lidé stihnou opravit, proudí do vnitrozemí dingové. Ano, divocí velbloudi jsou v Austrálii také, je zde dokonce největší populace těchto tvorů na světě. Velbloudi sem byli rovněž zavlečeni a postupně se také přemnožili. Zdá se, že cokoliv člověk zavleče na ostrov, to se ihned přemnoží a začíná působit problémy. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 01. 2018 | 16:00

Zavří­t reklamu