válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejasné pozadí vraždy herečky Jany Novákové: Mohla za to nevěra, nebo špionáž?

Nejasné pozadí vraždy herečky Jany Novákové: Mohla za to nevěra, nebo špionáž?
Zdroj: tyden.cz
+ 5 fotek+ 6 fotek

Herečka se všedním jménem, ale neobyčejnou šíří talentu, to byla Jana Nováková, herecký objev roku 1966. Krásnou plavovlásku však v jejích 20 letech potkal strašný osud: její vlastní manžel ji v hádce zardousil!

blondie 24. dubna 2018

Jana Nováková (1948 – 1968) byla jednou z nejzáhadnějších českých hereček. Není jasné, jak se dostala k filmu, a protože si ji mnozí pletli s jinou herečkou, její jmenovkyní, často se chybně uvádělo, že ji pro film objevil Miloš Forman, když ji obsadil do role kamarádky hlavní hrdinky v Láskách jedné plavovlásky.

Ve skutečnosti se poprvé objevila před kamerou ve filmu režiséra Jana Němce O slavnosti a hostech (1966). Ve stejném roce získává první velkou roli ve filmové parodii Fantom z Morrisvillu. Nutno dodat, že v konkurzu zvítězila v silné konkurenci asi 400 adeptek, mezi nimiž figurovaly i mnohem známější a zkušenější herečky jako Olga Schoberová, Jitka Zelenohorská, Jana Drbohlavová nebo Zuzana Burianová.

Jana Novotná se pak na roli sekretářky Mabel důkladně připravovala: sehnala si anglickou literaturu a studovala zvyky a chování lidí v Anglii ve 20. letech minulého století. Po boku filmových hvězd Oldřicha Nového a Květy Fialové pak podala skvělý výkon a Vlasta Fabiánová jí doporučila studium na DAMU. Vše nasvědčovalo tomu, že Novákovou čeká slibná kariéra. Byla půvabná a cílevědomá a měla za sebou průpravu ve sportu, v baletu i modelingu a navíc ještě skládala básně!

Diváci ji pak mohli vidět v muzikálu Dáma na kolejích nebo ve filmu Ta naše písnička česká (1967). Poslední velkou roli Nováková dostala v osudovém roce 1968, ve válečném dramatu Nebeští jezdci, kde ztvárnila anglickou dívku Patricii. Tou dobou již ale byla provdaná za bohatého německého obchodníka Eugena Grubera, za nímž se přestěhovala do Mnichova.

Zřejmě touha po životě v přepychu a ambice uspět na Západě vedla 20letou dívku k tomu, že si vzala o 45 let staršího, nemocného muže. Seznámila se s ním v Tatrách během natáčení koprodukčního amerického filmu Lyžařská horečka (1966). 65letý Gruber tam tehdy pobýval se svou manželkou a synem a zotavoval se po náročné operaci. O Janu se nejdříve zajímal jeho syn, který dívku svým rodičům představil. Jenže do plavovlasé Češky se zakoukal jeho otec a okamžitě si Janu začal předcházet. Velkoryse za ni platil v restauracích útratu, což mladé chudé Češce imponovalo. Kvůli ní se i potřetí rozvedl. Jejich vztah se však stal Janě Novákové osudným.

Jana si zpočátku v Mnichovu užívala luxusu v přepychové vile a využívala i manželových kontaktů ve filmovém průmyslu. V Německu natočila jeden celovečerní film a odehrála hrstku epizodních rolí v televizních kriminálkách a seriálech. Jenže v manželství nebyla šťastná. Gruber propadal nejen alkoholu, ale i chorobné žárlivosti. „Když se točily postelové scény, vymínil si, že bude u toho. Na Janu hodně žárlil,“ vzpomínal po letech její filmový partner z Nebeských jezdců Jiří Bednář.

Napětí v nerovném vztahu se vystupňovalo, když se Nováková koncem roku 1968 zamilovala během natáčení filmu Lysistrata do mladého studenta a začala pomýšlet i na rozvod. Při jedné noční hádce 4. prosince 1968 Gruber dostal takový záchvat zuřivosti, že začal Janu škrtit a pak na ni čtyřikrát vystřelil z pistole. Zbraň nakonec obrátil i proti sobě a zabil se.

V českém tisku vyšla následujícího dne velmi stručná zpráva o hereččině tragické smrti, která v záplavě tehdejších politických událostí téměř zapadla. Jméno vraha zůstalo mnoho let utajeno, stejně tak i důvod, proč byla Nováková zavražděna. Bližší okolnosti tragické události nebyly nikdy uspokojivě vysvětleny. Spekulovalo se nejen o Janině nevěře, ale rovněž i o špionáži a obchodu se zbraněmi, kvůli němuž byl Gruber několikrát prověřován.

„O tragické smrti Jany Novákové jsem se dozvěděl od svých německých přátel. Byl jsem v šoku. Mohla udělat skvělou kariéru. Vždyť jí bylo teprve dvacet,“ shrnul své tehdejší pocity režisér Nebeských jezdců Jindřich Polák.

Letos by se Jana Nováková dožila 66 let.

Další články

Zavří­t reklamu