válkaČeskoslovenskoobjevy

Neposlušné děti rozbily největší palác z foukaného skla na světě

Neposlušné děti rozbily největší palác z foukaného skla na světě
Zdroj: shine.cn
+ 3 fotky+ 4 fotky

Chvíle nepozornosti přijde návštěvníky šanghajského muzea hodně draho. Stačil moment a jejich nezbedné děti rozbily sochu za více než 1,4 milionu korun.

Simona Knotkova 8. srpna 2020

Malé děti je mnohdy těžké uhlídat. Pravda je ovšem taková, že někteří rodiče se o to ani nesnaží a v rámci svobodné výchovy bez nastavených mantinelů nechávají své ratolesti provádět různé věci. Zda to byl i případ rodičů ze Šanghajského muzea skla, se můžeme jen domnívat. Tak jako tak se jejich potomkům podařil „úctyhodný“ výkon, když rozbili největší palác z foukaného skla na světě. Jeho hodnota přesahuje 1,4 milionu korun.

Sochu věnoval muzeu španělský sklář Miguel Arribas v roce 2016 u příležitosti pátého výročí od otevření. Pohádkový palác je tvořený z cca 30 tisíc jednotlivých skleněných částic a váží 60 kilogramů. Věžičky jsou tvořené z 24karátového zlata. Výroba celého díla umělci zabrala 500 hodin.

Stačila však jenom dvojice dětí, která překročila ochrannou bariéru, a jedna vteřina jejich hrátek k tomu, aby byla skleněná krása zničena. Poškozena byla zejména hlavní věž, která při pádu způsobila menší škodu na dalších částech zámku. Muzeum se po incidentu spojilo s Arribasem a požádalo ho o opravu, ale kvůli koronaviru je komplikovaná náprava zatím odložena na neurčito.

Rodiče dětí se muzeu omluvili a přislíbili zaplacení oprav. Není to přitom poprvé, co se muzeum potýkalo s ničivým chováním zlobivých dětí. Už před sedmi lety muselo řešit nehodu, kdy dva chlapci úmyslně zničili skleněná křídla umělkyně Shelly Süe. Nejvíce zarážející tehdy bylo, že rodiče své děti nejenom nezastavili, ale dokonce si je natáčeli na mobil, jak odhalily bezpečnostní záběry muzea.

I z toho důvodu se vedení muzea rozhodlo, že v budoucnu zavede kurzy slušného chování pro nejmladší návštěvníky. „Muzeum na sebe musí převzít větší zodpovědnost za vzdělávání veřejnosti. Rodiče z posledního incidentu své děti donutili k upřímné omluvě, ale to zámek z jeho střepů znovu nepostaví,“ sdělil kurátor muzea Čang Lin.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu