válkaČeskoslovenskoobjevy

Nedvědi před 20 lety vyprodali Strahov. Pak se jejich cesty rozešly

Nedvědi před 20 lety vyprodali Strahov. Pak se jejich cesty rozešly
Zdroj: dkzdar.cz
+ 2 fotky+ 3 fotky

Koncert století – tak bývá někdy označováno legendární vystoupení bratří Nedvědových na pražském Strahově před 20 lety. Velký strahovský stadion do té doby dokázaly zaplnit svými fanoušky jen světové rockové hvězdy jako Rolling Stones či Pink Floyd. Českým písničkářům Janu a Františku Nedvědovým se to však také podařilo. Na jejich vystoupení 21. června roku 1996 přišlo přes 70 000 lidí, tedy třikrát více než třeba na světoznámou americkou kapelu Bon Jovi.

Jan Kyzlink 21. června 2016

“Co zvládnou nějací Stones, to umí domácí folkaři taky.” Tímto sloganem pořadatelé před dvaceti lety lákali milovníky folku na koncert Nedvědi na Strahově. Málokdo by si tenkrát na úspěch této akce vsadil. Ukázalo se však, že na české táborové písně Češi slyší. Mnohé z nich na Strahov přitáhla touha připomenout si magickou atmosféru festivalu Porta v dobách jeho největší slávy.

Obálka DVD Nedvědi na Strahově. Koncert století

Obálka DVD Nedvědi na Strahově. Koncert století

Koncert pořádal bavič Petr Novotný, který to pojal jako megalománskou oslavu 50. narozenin Jana Nedvěda, jemuž přišla na Strahov zahrát řada domácích folkových a country skupin. Vrcholem večera bylo právě vystoupení bratří Nedvědových, kteří se po dlouhé době opět spolu sešli na pódiu. A nezpívali sami, přidal se k nim celý stadion. Jen málokdo z posluchačů neznal písně od táborových ohňů jako Stánky, Podvod nebo Valčíček, které dávno zlidověly. Záznam z koncertu na Strahově vyšel poté na DVD.

Nedvědi na tento úspěch navázali vydáním alba Pasáček hvězd, pak se ale nepohodli a od roku 1997 každý zas vystupoval sám. Znovu se sešli až v roce 2007, kdy oba absolvovali narozeninové turné skupiny Fešáci. Nyní již téměř nekoncertují. Když se Nedvědů před několika lety v jednom rozhovoru ptali, zda by si znovu troufli na Strahov, mladší z bratrů Jan tehdy odpověděl:

„To není jenom tak, taková akce. Do ní by se pustil jen v dobrém slova smyslu blázen, jako byl Petr Novotný, který musel zaplatit neskutečné prostředky předem od instalace veřejných záchodků až po změnu dopravy předem s rizikem, že může přijít pár tisíc lidí. To nikdy nevíte. Bylo to krásné, akce velká, ale myslím si, že je neopakovatelná. Riziko neúspěchu v dnešní době převažuje.”

Nejnavštěvovanější koncerty na pražském Strahově
1. Rolling Stones, 18.8.1990 a 5.8.1995, návštěvnost cca 100 a 127 tisíc lidí
2. Pink Floyd, 7.9.1994, návštěvnost 115 tisíc lidí
3. U2, 14.8.1997, návštěvnost 75 tisíc lidí
4. Bratři Nedvědové, 21.6.1996, návštěvnost 60-70 tisíc lidí
5. Guns N‘ Roses, 20.5.1992, návštěvnost 60 tisíc lidí, předkapely: Soundgarden a Faith No More

Jan a František Nedvědové zahájili svou hudební kariéru v beatových kapelách. Společně založili kapelu Toronto, kterou v roce 1974 přejmenovali na Brontosaury. Jak sami dnes vzpomínají, na jejich první koncert v Malostranské besedě přišlo 17 lidí. Současně stáli u zrodu jedné z prvních a nejlepších českých folkových skupin, Spirituál kvintetu. V roce 1985 vydali slavné album Na kameni kámen. Od roku 1988 se začal Jan Nedvěd prezentovat i samostatně a oba bratři se vydali na samostatné dráhy. Dohromady je opět svedlo až vystoupení na pražském Strahově v roce 1996.

Jan a František Nedvědové se zpěvačkou Zdenkou Tichotovou ve skupině Brontosauři

Jan a František Nedvědové se zpěvačkou Zdenkou Tichotovou ve skupině Brontosauři

Další články

Zavří­t reklamu