Žena může díky svému manželovi objevovat terény, na které by se s invalidním vozíkem nedostala.

Žena může díky svému manželovi objevovat terény, na které by se s invalidním vozíkem nedostala. | zdroj: boredpanda.com


Nedostupné terény pro ni už nejsou problém. Manžel pro ni vyrobil speciální vozítko

TÉMATA: handicap | cestování

user-avatar

Simona Knotková

9. 07. 2020 | 08:30

Američan vymyslel speciálně upravené kolo, díky kterému se jeho handicapovaná žena může vydávat do méně přístupných míst. Pomoc nyní nabízí také dalším lidem.

Cambry je většinu svého dospělého života připoutaná k invalidnímu vozíku. To je i důvod, proč se ještě donedávna nemohla pouštět do stejných přírodních terénů jako lidé bez handicapu. Její přítel a pozdější manžel Zack Nelson přemýšlel, jak jí pomoci. Spojením dvou elektrických kol a přidáním sedátka dal dohromady vozítko, díky kterému se Cambry nyní může vydat i do méně přístupných míst. U jednoho vozítka ale nezůstalo. Zack je nyní vyrábí také pro další tělesně omezené jedince, kteří si na stránkách Not A Wheelchair mohou vytvořit soupravu na míru. Její pořizovací cena začíná na 3750 dolarech (cca 88 tisíc korun).

Jak se muž nechal slyšet, nějakou dobu mu trvalo, než navrhl funkční vozítko, které by zároveň bylo cenově dostupné. I když na trhu už několik podobných produktů je, buď jsou příliš drahé, nebo příliš pomalé.

"Největší výzvou během vývoje byla cena. Chtěli jsme vytvořit něco, co by bylo dostupné pro všechny. Nalézt kvalitní komponenty a dostatečně jednoduchý design nám zabralo nějakou chvíli. Myslím, že teď máme něco, co si bude moci užít každý, a to za zlomek ceny jiných terénních vozíků," sdělil.

Hotové dílo je tak tiché, že si Cambry může během cesty se svým mužem povídat. Dvojice ho už podrobila několika zatěžkávacím zkouškám. "Dvakrát jsme ho testovali na Havaji. Kolo tam muselo být převezeno nákladní společností týden předtím, než jsme vyjeli, a čekalo tam na nás. Všechno tohle cestování bylo ještě před covidem. Naštěstí žijeme v blízkosti hor a sněhu s dlouhými širokými stezkami, takže se kolo dá zkoušet i tam," říká Zach.

Připomíná, že vozítko je stále jenom upravené kolo, což s sebou nese i běžné problémy a údržbu spojenou s tímto dopravním prostředkem: "Není to vychytané, naleštěné zdravotnické zařízení."

Zájemci mohou na výrobu kol přispět zasláním finančního daru.

user-avatar

Simona Knotková

9. 07. 2020 | 08:30

Zavří­t reklamu