válkaČeskoslovenskoobjevy

Nedostatek bydlení a povodně řeší v Jakartě střešními vesnicemi

Jakarta patří se svými cca deseti miliony obyvatel k nejhustěji obydleným městům na světě. Už několik desítek let se ale potýká s ještě závažnějším problémem – město se postupně propadá a do roku 2030 se polovina z něj pravděpodobně ocitne pod vodou. Na vině je skutečnost, že město bylo vybudováno na bažinách. Pod nimi se nachází zvodeň, který slouží jako zdroj vody a je také důvodem, že se Jakarta propadá. V příštích letech bude nejspíše nutné přesídlit až polovinu města. Stavba hrází by v takovém případě byla pouze dočasným řešením.

Už nyní se někteří přesouvají z horizontálního bydlení na vertikální a obývají střechy vysokých budov. Na střechách obchodních center Thamrin City Mall nebo Mall of Indonesia najdete rovnou celé „vesnice“ s klasickými domy, dlážděnými cestami či tenisovým kurtem.

„Žije se tu dobře. Máme tu spoustu otevřeného prostoru, můj syn se tu může projíždět na kole. Je to bezpečné bydlení ve středu města s milou sousedskou atmosférou. Všem bych to tu doporučovala,“ popisuje život na střeše Fazila Kapasi. Do Cosmo Parku na střeše Thamrin City Mall se společně s manželem a synem přestěhovala před šesti lety. Do výšky je vyhnaly právě časté povodně. Kromě jejich domu se v Cosmo Parku nachází dalších 77 dvoupatrových domů. Nahoru je společně s auty převáží rampa.

Bydlení v Cosmo Parku si nemůže vynachválit také Indri Lestari: „Jsme tu moc vysoko, to je jasné. Je zde ale hodně místa a soukromí a pro mou rodinu je to rozhodně lepší. Můj syn si může hrát venku hned před domem.“

Přechod z horizontálního bydlení na vertikální by navíc mohl přispět životnímu prostředí. V Jakartě je totiž kritický nedostatek zeleně. „Jakmile se někteří obyvatelé nízkopodlažních domů přestěhují do vertikálních bytů, Jakarta může získat půdu pro zelené oblasti. Díky tomu splní svůj závazek vyčlenit 30 % pro zeleň,“ sdělila výkonná ředitelka úřadu s nemovitostmi v Jakartě Wendy Haryanto.

Aktuální stav zelených ploch je méně než 10 %.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu