válkaČeskoslovenskoobjevy

Nedoručené dopisy ze 17. století se našly v koženém kufru, nyní je vědci budou zkoumat

Nedoručené dopisy ze 17. století se našly v koženém kufru, nyní je vědci budou zkoumat
Zdroj: meversusanpost.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Naléhavá výzva muži, aby se postaral o ženu čekající s ním dítě – to je jeden z tisíce dopisů, které nebyly doručeny adresátu a více než tři staletí ležely zapečetěny v koženém kufru, nalezeném v Holandsku.

Irena Gruberová 23. listopadu 2015

Kufr byl vystaven v Poštovním muzeu v Haagu již v roce 1926, ale 2600 dopisů, které v něm ležely, z nichž 600 jich nebylo nikdy otevřeno, teprve nyní zkoumá mezinárodní vědecký tým. Vědci věří, že jejich výzkum vrhne světlo na společnost 17. století.

Dopisy do kufru uložil na přelomu 17. a 18. století poštmistr Simon de Brienne, který se svou ženou Marií Germain žil v Haagu. Zřejmě doufal, že adresáti si jednoho dne své dopisy vyzvednou a uhradí poštovné. To v té době platil nikoli odesítatel, ale adresát.

Nedoručené dopisy

Nedoručené dopisy

Kolekce obsahuje dopisy odeslané v letech 1680 a 1706. Jejich odesilateli byli lidé z různých společenských vrstev a prostředí – aristokraté, špioni, obchodníci, herci, muzikanti, vydavatelé, ale i chabě gramotní rolníci. Jsou psány ve francouzštině, španělštině, italštině, holandštině a latině, některé krásným pravopisem, prozrazujícím, že pisatel byl vzdělaný, jiné naopak foneticky a nespisovně.

Mnoho z nich reaguje na politicky neklidné časy, kdy Evropu sužovaly neustálé války. Zmiňují se o silničních krádežích, náboženské diskriminaci a jiných nebezpečenstvích. Jeden muž z Nancy v roce 1702 varoval svého bratra muzikanta před tím, aby jezdil do Paříže, protože by ho tam mohli naverbovat do armády. „Pokud sem přijedeš, neber si s sebou hudební nástroj nebo cokoli jiného,“ radil mu.

Jeden z dopisů s krásným rukopisem

Jeden z dopisů s krásným rukopisem

Další ze zajímavých dopisů, který se badatelům podařilo rozluštit, byl ten, který poslala jedna žena židovskému obchodníkovi do Haagu. Informovala ho, že jejich společná přítelkyně – jistá operní zpěvačka z Haagu – odjela do Paříže, kde jí potvrdili, že je těhotná, a teď nutně potřebuje peníze na zpáteční cestu. „Snadno pochopíte pravou příčinu jejího zoufalství. Nemám slov, kterými bych to popsala; je toho tolik, co bych vám chtěla říct. Prozatím o tom přemýšlejte a zachraňte ji tím, že se o ni postaráte,“ napsala mu. Dopis je označen poznámkou „niet hebben“, což znamená, že muž ho odmítl převzít. Další osud ubohé zpěvačky není znám.

V jednom z dopisů byla i tahle papírová holubička s hořícím srdcem.

V jednom z dopisů byla i tahle papírová holubička s hořícím srdcem.

Jiná žena k dopisu přiložila z papíru vystřiženou holubici držící v zobáčku hořící srdce, aby adresátu připomenula „věrnost, kterou jsi mi slíbil a kterou já z celé své duše zachovávám.“ Ať už byl nevěrníkem kdokoli, jedno je jisté – dopis si nikdy nepřečetl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu