válkaČeskoslovenskoobjevy

Nedělní korzo v Brně: Na Špilberku vystavují vycházkové hole

Nedělní korzo v Brně: Na Špilberku vystavují vycházkové hole
Zdroj: Muzeum města Brna/ČTK

Obléct si nejlepší šaty, vzít paraple nebo hůlku a vyrazit s rodinou nebo přáteli na promenádu užít si volný den. Takové bývaly neděle našich předků. Tento starý zvyk a především atmosféru slavných brněnských promenád přibližuje výstava na hradě Špilberku. Má název Nedělní korzo.

Yvonne Pokorná 24. února 2017

Návštěvníci si zde mohou prohlédnout módní doplňky a desítky osobních předmětů převážně z 19. století. Expozice zahrnuje věci, které na nedělní vycházky nosili muži i ženy, například vějíře, rukavice, hodinky, zdobené dýmky nebo tabatěrky. Hlavní část výstavy však tvoří 61 holí zapůjčených od sběratele Šimona Ryšavého.

„Hole se používaly ke korzování. Byl to módní doplněk, který mnohdy byl i finančně náročný,“ řekl Ryšavý, jehož sbírka čítá stovky takzvaných špacírek, které používali nejen páni, ale i dámy nebo děti. Mezi speciální vystavené hole patří obranné hole s bodákem, hůl, jejíž součástí je deštník, nebo sedací hůl. Všechny špacírky jsou originální a většina z nich má stříbrnou hlavu. Zájemci uvidí i jednu z pěti holí ve tvaru ženy se znakem Brna, kterou město věnovalo skupině The Rolling Stones při její návštěvě v roce 2007.

Kromě těchto předmětů obsahují výstavní prostory fotografie a dobové záběry parků, kde o nedělích lidé korzovali, například Františkov (dnes Denisovy sady), Lužánky nebo park na Kolišti. „Byla to oáza klidu se spoustou soch, stánků s občerstvením nebo altány s hudbou,“ uvedl kurátor výstavy Pavel Košťál.

Výstava potrvá do 21. května.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu