válkaČeskoslovenskoobjevy

Nedělá turné a příliš se toho o ní neví. Enya je ale jednou z nejbohatších zpěvaček

Nedělá turné a příliš se toho o ní neví. Enya je ale jednou z nejbohatších zpěvaček
Zdroj: dailymail.co.uk

Enyu známe jako éterickou zpěvačku s více jak 75 miliony prodaných nosičů po celém světě a několika Grammy. Možná vás ale překvapí, že pětapadesátiletá rodačka z Irska, vlastním jménem Eithne Pádraigín Ní Bhraonáin, je i nejbohatší britskou a irskou hudebnicí. Nepotřebuje k tomu ani turné, ani kopu skandálů.

Simona Knotkova 24. června 2016

Zpěvačka se stěží prý ukazuje už mezi svou rodinou. „Moc ji nevídáme. Žije si jako královna. Je to samotářka,“ pronesl její strýc Noel Duggan. Narážel tak na hrad Ayesha v Killiney, který si Enya koupila za 2,5 milionů liber v roce 1997. V sídle s výhledem na Irské moře jí společnost dělají jenom kočky.

Bohatství v hodnotě 91 milionů liber ale napovídá, že muzikantka nemusí být stále na očích, aby se jí dostalo statusu nejvýdělečnější irské a britské muzikantky. „Snad není trestným činem nechtít chodit do nočních klubů. Copak nemám na výběr? Nemám ráda, když jsem středem pozornosti. Chci, aby bylo znát moje dílo, ale nestojím o slávu pro svou osobu,“ řekla nedávno pro The Guardian v jednom z ojedinělých interview, která poskytla.

Enya je podle hudeních odborníků unikátem. O nikom dalším tolik úspěšném se neví, tak moc málo, jako o ní.

Enya je podle hudeních odborníků unikátem. O nikom dalším tolik úspěšném se neví, tak moc málo, jako o ní.

Kvůli velké koncentraci na tvorbu to nemá lehké ani na poli partnerských vztahů. „Byly tam nějaké… vztahy. Je ale těžké najít někoho, kdo by chápal, že kvůli hudbě potřebuji spoustu prostoru. I když pro to někteří mají zprvu pochopení, později na muziku začínají žárlit.“

Houževnatou práci dokážou však patřičně ocenit posluchači. Poslední album „Dark Sky Island“ šlo tak na dračku, že s ním Enya předstihla i „25“ zpěvačky Adele.

Připomeňte si její tvorbu prostřednictvím nejznámějšího hitu „Only Time“.

Další články

Zavří­t reklamu