válkaČeskoslovenskoobjevy

Nechutný zvyk zabíjet exotická zvířata a dělat z nich nábytek byl v Anglii módou

Nechutný zvyk zabíjet exotická zvířata a dělat z nich nábytek byl v Anglii módou
Zdroj: allthatsinteresting.com

Když vidíte malé slůně, zřejmě si řeknete: Ó, ten je rozkošný! Snobové v dobách viktoriánské Anglie by si ale řekli: Ó, z něj by byl rozkošný stojánek. V těch dobách totiž platilo k bontonu lepší společnosti mít doma nábytek vyrobený z mrtvých exotických zvířat.

Tomáš Chalupa 4. června 2018

Zvířata ulovená v Africe byla preparována a specialisté je upravovaly na noční stolky, stojánky a taburety. Z tygrů byli místo pánů džungle křesla, medvědi zase stáli vzpřímeně a po smrti drželi tácky s whiskey. Sloni měli mnoho využití, od skříněk až po stojánky na deštníky. Celý pštros emu se po smrti stal velkou lampou. Bizarní?

Viktoriánská doba na to měla jiný názor. Byla to doba rozmachu Britského impéria, které pokrývalo obrovskou část světa včetně exotických oblastí. Člověk s přírodou stále ještě válčil, byla to doba velkých výprav do nitra pralesů, kde stále číhalo nebezpečí. Lordy by nikdy nenapadlo, že smrtelně nebezpečné šelmy budou za sto let na pokraji vyhubení.

O tom, jak správně a vkusně vytvářet nábytek ze zvířat, psali koncem 19. století i britské módní magazíny. The Strand jim věnoval celé číslo a dal svým čtenářům podrobný návod, jak na to. Nechyběly obrázky včetně bizonů, jelenů, žiraf a opic.

Tento obor měl také své celebrity. V Londýně jí byl Rowland Ward, talentovaný a vyhledávaný taxidermista, který byl také jakýmsi ambasadorem a popularizátorem celého tohoto odvětví. Nábytku ze zvířat se po něm začalo říkat „wardianský“.

Samozřejmě byl tento nábytek také velmi populární v koloniích. Nebylo nic lehčího, než vyrazit do džungle, něco tam ulovit a následně si z trofeje nechat udělat svícen nebo stojan na bibli. K bontonu koloniálních úředníků a vysoce postavených lidí patřilo zkrátka nejen pořádat výlety do džungle a hony na rozličné šelmy, ale také se obklopit jejich mrtvolami v podobě nábytku. Tento trend začal upadat společně s úpadkem Britského impéria a s koncem viktoriánské éry. Řeklo by se, že pro zvířata to bylo jen dobře, ale bohužel to, co přišlo v dalších desetiletích a zejména v moderní době, bylo ještě daleko horší.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu