Robot Tinker vozil každý den dítě do školky. | zdroj: cyberneticzoo.com


Muž nechtěl pomáhat manželce, raději vymyslel robota

Nač pomáhat manželce nebo si pořizovat služku, když můžete mít doma robota, který bez řečí a bez nároků na odměnu zastane tolik nenáviděné domácí práce? S touto vidinou v roce 1966 vynalezl Angličan David Weston dálkově řízeného robota a dal mu jméno Tinker.

user-avatar

Jan Kyzlink

20. 10. 2014 | 07:02

Pečlivě myl i leštil auto.

Tinker zvládl ledacos: umýt auto, vyzvednout dítě do školky, vytrhat plevel na zahradě, jít nakoupit.  Byl schopen až 180 různých pohybů.

Stříhal trávník, zastřihoval keře, protrhával plevel na záhoncích.

Měřil dva metry a do chodu ho uvádělo 120 elektronických motorů. Věc však měla jeden háček: všechny tyto úkoly (bylo jich celkem 28) mohl robot plnit nanejvýš v okruhu tří kilometrů od garáže, z níž vynálezce svého plechového kámoše na dálku řídil. Díky kameře zabudované na střeše i v Tinkerově hlavě mohl Watson práci svého sluhy neustále monitorovat.

Vyřizoval úřední korespondenci.

Tahle nepopiratelně jedinečná kuriozita však želbohu neskončila v muzeu, ale neznámo kde na smetišti . Vynálezce se už v roce 1974 svého vynálezu zbavil – údajně kvůli nedostatku prostoru v domě – a věnoval jej svému kamarádovi. Ten když později likvidoval svůj obchod s radiopřijímači, dal veškeré zařízení do šrotu. Do starého železa tak zřejmě poslal i chytrého a pracovitého robota.

Pracoval na "počítači".

Za jeho služby se mu odvděčili tím, že ho dali do starého železa.

 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Jan Kyzlink

20. 10. 2014 | 07:02

Zavří­t reklamu