zdroj: Wikicommons


Poslední foto před popravou: Proč smrt německého generála točili na kameru?

Generál Anton Dostler byl prvním německým vysokým důstojníkem, kterého Americký válečný soud odsoudil k trestu smrti za válečné zločiny. Dostlera obvinili, že jako velitel 75. armádního sboru v Itálii nechal popravit 15 členů speciálního komanda.

user-avatar

ExtraStory.cz

8. 10. 2014 | 07:39

22. března 1944 se vylodilo sto kilometrů od italského přístavu La Spezia patnáct vojáků speciálního komanda, které mělo za úkol odstřelit náložemi železniční tunel spojující Janov a La Speziu. Jenže jednotce nepřálo štěstí, už za dva dny je obklíčili němečtí a italští vojáci a celé komando putovalo do zajetí. Formálně byli zajati 135. Pevnostní brigádou Obersta Almerse, jeho přímým nadřízeným byl právě Dostler.

Anton Dostler

Komando podrobili Němci výslechu a jeden z velitelů jednotky brzy přiznal, jaké bylo poslání celé tajné operace. Almers to ihned telegrafoval Dostlerovi a ten zaslal hned druhý den 25. března 1944 telegram s rozkazem, aby všechny zajatce popravili.

Dostler u soudu

Jenže důstojníci brigády se zdráhali takový bezprecedentní rozkaz vykonat. Volali přímo Dostlerovi, aby změnil své rozhodnutí. Jeden z nich, Alexander zu Dohna – Schlobitten, který se pod rozkaz odmítl podepsat, byl okamžitě suspendován. Dostler poslal nový telegram přímo Almersovi, že má osobně dohlédnout na vykonání exekuce. A tak nakonec všech 15 Američanů ráno vyvedli na dvůr a zastřelili.

Poslední záběr Dostlera naživu

Pro Dostlera si spravedlnost došla velmi brzy po kapitulaci Německa. Už 8. května 1945 ho zadrželi Američané a uvěznili v Casertě. Tam se také konal soud. Dostler se bránil, že on sám příkaz k popravě nevydal, že jen posílal rozkazy z vyšších míst, ale druhý telegram, který poslal Almersovi, ho usvědčoval ze lži. Soud vyřkl jednoznačný ortel - vinen z válečných zločinů – vraždy 15 vojáků – a odsouzen k smrti zastřelením. První prosincový den byl rozsudek vykonán. 

Neslavná smrt krutého generála

témata

Komentáře ( )

user-avatar

ExtraStory.cz

8. 10. 2014 | 07:39

Zavří­t reklamu