válkaČeskoslovenskoobjevy

Nečekaný zvrat: transplantované orgány způsobily svým novým nositelům rakovinu

Nečekaný zvrat: transplantované orgány způsobily svým novým nositelům rakovinu
Zdroj: covermagazine.co.uk

Jsou známy případy, kdy se z dárce orgánů na jejich příjemce přenesla infekční onemocnění. Nedávno se ovšem přihodilo něco absolutně bezprecedentního - darované orgány vyvolaly v jejich nových majitelích rakovinné bujení.

Marta Šindlauerová 20. dubna 2020

Stalo se to čtyřem evropským pacientům, kteří díky novým orgánům dostali naději na kvalitnější a delší život. Nakonec všechno dopadlo úplně jinak: tři z nich zemřeli na rakovinu prsu poté, co od jednoho a toho samého dárce přijali orgány. Orgány dostal ještě i pátý pacient, ten ale krátce po transplantaci zemřel na komplikace nesouvisející s operací.

Jak to vlastně všechno začalo: 53letá dárkyně zemřela na mrtvici a lékaři v jejím organismu neobjevili žádné známky toho, že by daná osoba nebyla zdráva a že by cokoli bránilo transplantaci jejích ledvin, srdce, jater a plic pacientům, kteří nové orgány potřebovali. Operace proběhly úspěšně a pacienti si užívali života s novou orgánovou výbavou. O šestnáct měsíců později se ale pacientce, které byly voperovány nové plíce, přitížilo, a vyšetření odhalilo buňky rakoviny prsu v jejím hrudníku, u kterých bylo prokázáno, že pochází z těla dárce. Rok nato postižená žena zemřela. Lékaři samozřejmě zpozorněli a podrobili prohlídce ostatní tři pacienty – jejich výsledky ale byly zprvu negativní.

Až o něco později začala mít potíže příjemkyně nových jater. Buňky prsního karcinomu medici objevili právě v jejích játrech, a pacientka nakonec rakovině také podlehla. Poslední pacientka, která žila s novou ledvinou, se smrtelnou diagnózu rakoviny prsu dozvěděla šest let po transplantaci a v důsledku četných metastáz v krátké době zemřela. Jediný pacient – 32letý muž s transplantovanou ledvinou – vyvázl z této ojedinělé situace živý, ačkoli mu karcinom prsu byl také diagnostikován. Lékaři mu zasaženou ledvinu včas vyoperovali, pacient podstoupil chemoterapii, a jeho život tak byl zachráněn.

V medicíně se jedná opravdu o výjimečný případ, neboť jsou dárci orgánů důkladně prověřováni, stejně tak jejich rodinná anamnéza. Ovšem podobně jako u zdravého, živého člověka se rakovinné buňky mohou schovávat kdekoli, a i sebelepší vyšetření s využitím nejmodernějších přístrojů a metod je není s to odhalit. Navíc u pacientů, kterým byl transplantován nějaký orgán, se rakovina může rozvinout velmi rychle, protože užívají léky potlačující funkci jejich imunitního systému. To proto, aby se jejich tělo nebránilo novému cizímu orgánu. Karcinogenní buňky jsou pak o to aktivnější.

Lékaři ale ujišťují, že není třeba rozsévat paniku – transplantace sice nebývá bezproblémová, rakovinu ale přenáší zcela výjimečně a výše popsaný případ spadá do kolonky těch zcela výjimečných.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu