Nejúspěšnější stíhačka druhé svtové války Spitfire opět v akci | zdroj: ČTK


Nebeští jezdci se vrátili: Legendární stíhačky Spitfire létaly nad Českem

TÉMATA: druhá světová válka | odboj | československo | letectví

Na jubilejním10. dobovém leteckém dni v Mladé Boleslavi se v sobotu 14. června naskytla divákům jedinečná podívaná. Nad jejich hlavami se tu poprvé v bojové akci předvedla dvojice legendárních letounů Supermarine Spitfire, v nichž za Druhé světové války létali ve službách britské RAF českoslovenští letci.

user-avatar

Emil Franz

4. 07. 2014 | 13:37

 V Supermarine Spitfire MK IX. sloužil za války nejúspěšnější slovenský pilot Otto Sik. Až do své předčasné smrti ve věku 22 let stihl provést 263 operačních letů, sestřelit 12 nepřátelských letounů a zlikvidovat tři bezpilotní střely V-1. Kromě toho byl jedním z pouhých tří československých letců, kteří to dotáhli až na velitele britské peruti.

V druhém letounu Spitfire Mk. IX C úspěšně plnil bojové úkoly dosud žijící plk.Miroslav Liškutín, který letos oslaví své 95. narozeniny. Absolvoval celkem 465 bojových hodin nad nepřátelským územím, čímž se zařadil mezi jedny z našich nejvíce nasazených stíhacích pilotů během Druhé světové války. Za to si po válce vysloužil vysoké britské vyznamenání DFC.

Spitfire se na českém nebi představil ve zbrusu novém kabátě díky péči jejich britského majitele Stephena Rogera Steada, který s ním létá od roku 2011. Hangárován a udržován je v německém Freiburgu v dílnách Meier Motors. 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Emil Franz

4. 07. 2014 | 13:37

Zavří­t reklamu