válkaČeskoslovenskoobjevy

Nebeský disk z Nebry je nejstarším zobrazením naší galaxie

Nebeský disk z Nebry je nejstarším zobrazením naší galaxie
Zdroj: thevintagenews.com

Měří v průměru asi 30 centimetrů, je z bronzu a je pokryt zlatými ornamenty a symboly. Tak vypadá disk z Nebry, který je jedním z nejzajímavějších artefaktů nalezených na území Evropy.

Tomáš Chalupa 5. října 2019

Na disku jsou zlatem vyobrazeny Slunce, Měsíc a hvězdy. Podle některých interpretací jsou hvězdy klastrem hvězd známým dnes jako Plejády. Dalším prvkem je zlatý oblouk, který znázorňuje úhel mezi jarní a podzimní rovnodenností. Záhadou jsou vroubky na okraji disku, jejichž význam nebyl doposud vysvětlen. Může jít o znázornění Mléčné dráhy, duhy nebo třeba slunečního vozu na jeho dráze.

Stáří disku bylo určeno zhruba na rok 1600 před naším letopočtem. Byl nalezen u obce Nebra v Sasku-Anhaltsku. Jde o artefakt z únětické kultury, která byla v oblasti rozvinutá v době bronzové. Původně se o stáří i původu disku pochybovalo, ale detailní studie ukázaly nade vší pochybnost, že jde o originál.

Samotný příběh nálezu začíná v roce 1999. Tehdy dva muži Henry Westphal a Mario Renner našli dláto, dvě sekerky, dva bronzové meče a onen disk. Hledači pokladů vybavení detektorem kovů zajásali nad nálezem, který se rozhodli zpeněžit. Prodali je překupníkovi z Kolína nad ýnem za 31 tisíc marek, čímž se ale dopustili trestného činu, protože všechny archeologické nálezy v Německu patří státu. Předměty ale postupně měnily majitele, až se jejich cena nakonec vyšplhala na 1 milion marek. V roce 2001 existence disku byla potvrzena a policie jej v roce 2002 získala v Basileji od páru, který jej nabízel ke koupi za 700 tisíc marek. Westphal i Renner skončili před soudem a dostali tresty vězení v délce 6 a 12 měsíců vězení. Oba spolupracovali a policii ukázali místo, kde předměty našli. To pak prozkoumali také archeologové.

Disk z Nebry byl prozkoumán a radiokarbonovou metodou bylo stanoveno jeho stáří. Měď pocházela z Rakouska z oblasti kolem Bischofshofenu, zlato bylo nejprve pokládáno za Karpatské, ale pak se zjistilo, že dokonce pocházelo z Velké Británie z Carnonu v Cornwallu. Disk byl vyroben z těchto komponent někde ve střední Evropě. Dnes je vystaven ve Státním muzeu pravěku ve městě Halle.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu