válkaČeskoslovenskoobjevy

Neberte si alkoholika ani hloupou ženu. Příručka z roku 1891 vám poradí, s kým (ne)vstoupit do manželství

Neberte si alkoholika ani hloupou ženu. Příručka z roku 1891 vám poradí, s kým (ne)vstoupit do manželství
Zdroj: heckenbach.org
+ 3 fotky+ 4 fotky

Z roku 1891 pochází příručka Don’t Marry or Advice as to How, When and Who To Marry (Neberte si aneb Příručka jak, kdy a koho si vzít), která humornou formou svatbychtivým jedincům radí, jak se správně provdat či oženit. Něco málo z výčtu doporučených rad vám přinášíme v našem článku.

Simona Knotkova 12. prosince 2020

Neberte si druhého jenom pro krásu. Jen velmi málo lidí má zásoby, které vydrží celých tucet let v manželském životě, jenž má trvat tři desetiletí. Krása navíc nezaručuje štěstí. Velmi pohlední lidé jsou skoro vždycky marniví, často nároční a obecně těží jen ze svého vzhledu a věnují jen velmi málo nebo žádnou pozornost vzácnějším kvalitám mužství nebo ženství. Pokud člověk vyhledává krásu samotnou, najde ji v polích, květinách a zahradách, v obrazech, uměleckých dílech a přírodě, zatímco skutečná potěšení života se ukrývají v tisících způsobech, které s krásou nemají nic společného.

Thumbnail # Sexuální příručka sovětských komunistů je hotová Kámasútra
Mohlo by Vás zajímat:

Sexuální příručka sovětských komunistů je hotová Kámasútra

Neberte si lotra. Mnoho dívek je zralých pro dobrodružství a podle vzhledu nikdo nepřipomíná víc anděla než ambiciózní a prohnaný ničema. Ne jenom gambler, ale hotový ztroskotanec! Takoví muži mohou být ostražití, vychytralí, ulhaní a atraktivní. Jsou mazaní, tak to po nich vyžaduje jejich řemeslo. Můžou být pohlední a často také jsou. Mohou být úlisní, což většina z nich taky je. Možná chvíli žijí bohatý a nákladný život, ale podvodem získané peníze netrvají věčně.

Neberte si alkoholika. Slíbí vám, že se změní. Kolik podobných jemu už tohle slibovalo? Ať se změní aspoň pár let předtím, než si ho vezmete. Teprve pak budete moci risknout životní partnerství s nešťastným stvořením, jehož rozum a úsudek jsou poškozeny, možná ne vůlí, ale zlozvykem silnějším než rozum. U většiny mužů se z tohoto zlozvyku stává touha. Jsou nuceni krmit oheň, který je spaluje. Nemají v této záležitosti žádný hlas a nemohou, i pokud by chtěli, rozbít silná pouta, která je svazují stejně, jako vězeňské mříže drží své oběti.

Neberte si ženu nebo muže, kteří se už dvakrát rozvedli, je to riskantní. Něco je s nimi určitě špatně. Jeden rozvod by každého mohl vyléčit, dva je už moc. Muž vám bude tvrdit, že druhý rozvod nic neznamená. Pokud však hledá nového účastníka pravděpodobného rozvodového řízení (je to pro něho už zvykem), řekněte mu, ať ještě chvíli počká. Zelené vdovy mohou být velmi roztomilá stvoření, ale pokud není zjevná vina u jejich druhých poloviček, širokým obloukem se jim vyhněte. Je velmi špatným znamením, pokud se muž a žena vezmou a krátce poté se rozvedou. Chyba může být na straně jednoho, ale s největší pravděpodobností se na ní podílí oba.

Thumbnail # 19 rad pro dobré manželství z viktoriánské doby. Tohle by si feministky číst raději neměly
Mohlo by Vás zajímat:

19 rad pro dobré manželství z viktoriánské doby. Tohle by si feministky číst raději neměly

Neberte si nikoho s nepasujícími rozměry. Už vysoký muž s malou ženou vypadá dost příšerně, vysoká žena s malým, drobným mužem je poté úplně mimo.

Neberte si klauna. Hloupého chlapíka s vtipy pro každou situaci, který nikdy ničeho nedosáhl a ani nedosáhne. Všechno, co říká, je možná strašně legrační, ale jak dlouho mu to vydrží?

Neberte si muže, který je příliš chudý. Mějte trochu rozvážnosti. Myslete na to, že jídlo, oblečení atd. něco stojí a nikdo nemůže žít šťastně bez těchto běžných pohodlí. Pokud si tyto věci člověk nedokáže obstarat ani pro sebe, je pošetilé dvojnásobit jejich utrpení tím, že se provdáte do spárů hladu. Je to sebevražda. Ještě horší – je to dvojitá sebevražda, a může to vést k úpadku, zločinu a hanbě.

Neberte si nikoho bez lásky. Po chvíli vám to dojde. Ze začátku vám to možná nebude vadit, ale po nějakém čase vás nějaká písnička, tvář, hlas nebo postava probudí ze sna a dojde vám, že jste si vybrali neuvážlivě. To už ale bude pozdě. Manželství bez lásky možná přežije líbánky a mládí, ale ne čas, kdy po letech nastanou bouře a zkoušky. Takovému svazku chybí něco, co slovy moc nejde popsat – kontinuita, se srdcem spjatá oddanost a vytrvalost.

Thumbnail # Konec osamělým večerům! Průvodce z 30. let všem single ženám poradí, jak si (ne)najít muže
Mohlo by Vás zajímat:

Konec osamělým večerům! Průvodce z 30. let všem single ženám poradí, jak si (ne)najít muže

Neberte si hloupou dívku. Je docela umění vybrat si rozumnou ženu, ale hodně mužů je okouzleno rozpustilými řečmi a koketními činy culících se se školaček. Jsou to lepší kamarádky než manželky. Obvykle jsou povrchní a hloupé a pošetilé. Málokdy se něčemu naučí. V běžném životě je hihňající se dívka únavná. Jsou nestabilní jako voda a proměnlivé jako vítr. Raději si najděte takovou, na kterou se skutečně můžete spolehnout.

Provdejte se za prezidenta. Konečně jsme použili ten správný tvar. Je to romantické. Zřekněte se všech námitek – věk, láska, zášť, peníze a další. Dostaňte prezidenta jenom kvůli jeho pozici!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu