Neandrtálci oheň nejen používali, ale zřejmě i rozdělávali a udržovali.

Neandrtálci oheň nejen používali, ale zřejmě i rozdělávali a udržovali. | zdroj: allcars.pw


Neandrtálci znali kouzla chemie a s její pomocí rozdělávali oheň

TÉMATA: archeologie | antropologie | neandrtálci

user-avatar

Markéta Oderská

17. 03. 2016 | 11:00

Často se o nich mluvilo jako o hrubých, primitivních, uřvaných tvorech, vydávajících neartikulované skřeky, jenže přibývá důkazů, které neandrtálce staví do mnohem lichotivějšího světla. Kromě toho, že vyráběli nástroje, zhotovovali šperky, stavěli si příbytky a pokoušeli se o umění, zřejmě uměli i sofistikovaným způsobem rozdělávat oheň. A využívali k tomu síly chemie! Před 50 000 lety!

Po mnoho let nacházeli archeologové v jihozápadní Francii, v místech, které neandrtálci obývali před 50 000 lety, hroudy černého materiálu s oxidy manganu, které se přirozeně vyskytují v tamních vápencových útvarech. Ještě donedávna se mělo za to, že jich neandrtálci používali k barvení svých těl. Někteří vědci to však nyní zpochybňují a tvrdí, že si neandrtálci  mohli k těmto účelům opatřit mnohem dostupnější zdroje černého pigmentu, včetně sazí a uhlí. Tým vedený Marií Soressiovou z Leydenské univerzity v Nizozemsku naopak přišel s tezí, že zmíněnou směsí neandrtálci rozdělávali oheňKamenné hroudy s oxidy manganu

Když totiž vědci analyzovali složení těchto tmavých hrud, zjistili, že převážně obsahují oxid manganičitý. Také si na nich všimli různých škrábanců a rýh a to je přivedlo k myšlence, že z nich neandrtálci seškrabávali či drtili prášek. Jím pak mohli posypat suché dřevěné hobliny a mnohem snadněji je pak podpálit.

Oxid manganičitý sice není sám o sobě hořlavý, ale jak se vědci v sérii experimentů sami přesvědčili, snižuje bod vznícení dřeva o 100 stupňů (z 350°C na 250°C), což usnadňuje rozdělání ohně. Dokonce i čerstvě posekané dřevo se s ním dá snadněji zapálit. 

Tato studie zřejmě ve vědecké obci podnítí debaty o tom, zda neandrtálští lidé dokázali rozdělávat oheň. Ačkoli existují důkazy o tom, že oheň používali a možná na něm i vařili, někteří antropologové jsou přesvědčeni, že tak činili jen díky přírodním požárům. Pokud by se jim však schopnost rozdělávání ohně přece jen přiznala, znamenalo by to, že neandrtálci byli mnohem vynalézavější, než jsme si původně mysleli.  

user-avatar

Markéta Oderská

17. 03. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu